To je to što me zanima!

Nakon Britanaca, i Skandinavci sve više skeptični prema EU

U Britaniji je u tijeku kampanja pristaša i protivnika njezina ostanka u EU, što značajno utječe i na mišljenje Šveđana, koji nakon više od 20 godina članstva sada i sami sumnjaju u EU
Vidi originalni članak

Skandinavske zemlje najbliže su europske saveznice Velike Britanije kada se glasuje o zajedničkim europskim pitanjima na sastancima Europskog vijeća i u Europskom parlamentu, otkrila je ovih dana objavljena statistika pa nije čudno što atmosfera pred britanski referendum o ostanku ili odlasku iz Europske unije snažno utječe i na javno mnijenje u tim zemljama.

Prilikom glasovanja o europskim pitanjima pozicije Velike Britanije i Švedske bile su identične u čak 89 posto slučajeva, u 88,5 posto glasovanja poklopili su se glasovi Britanaca i Nizozemaca, dok je na trećem mjestu po bliskosti u zauzimanju stajališta Danska, čiji su se glasovi s britanskim poklopili u 88 posto glasovanja, pokazalo je istraživanje nevladine švedske udruge VoteWatch Europe.

U Britaniji je u tijeku kampanja pristaša i protivnika njezina ostanka u Europskoj uniji, što značajno utječe i na mišljenje Šveđana, koji nakon više od 20 godina članstva sada i sami sumnjaju u europski projekt i sve su više euroskeptični, pokazala je anketa u Švedskoj objavljena početkom tjedna.

Na referendum o članstvu u Europskoj uniji u Švedskoj je 1994. godine izašlo 83 posto građana, a od onih koji su pristupili glasovanju 52,3 posto glasovalo je za članstvo.

Danas je situacija drukčija pa, prema anketi s početka ovog tjedna, samo 39 posto Šveđana smatra da je članstvo u Uniji dobra stvar, dok ih je tako prije pola godine smatralo čak 59 posto.

Kad bi ih sada pitali na referendumu jesu li za ostanak u EU za to bi se izjasnilo njih 44 posto, dok bi, ako bi Britanci na referendumu odlučili za odlazak iz Unije, broj pristaša nastavka članstva pao na samo 32 posto.

Švedski se poslovni krugovi boje da bi odlazak Velike Britanije potencijalno mogao naštetiti vrlo dobroj trgovinskoj razmjeni s Velikom Britanijom, koja je na četvrtom mjestu najvažnijih partnerica s obzirom na uvoz švedskih proizvoda, poslije Njemačke, Danske i Norveške.

U Veliku Britaniju Švedska godišnje izveze roba i usluga za skoro 12 milijardi dolara. U Velikoj Britaniji živi skoro stotinu tisuća Šveđana i posluje oko tisuću švedskih tvrtki pa bi se stvari mogle promijeniti ako Britanija ispala iz jedinstvenog europskog tržišta koje omogućava lakšu trgovinu te poslovnu komunikaciju.

Idi na 24sata

Komentari 18

  • SAINT 24.04.2016.

    teško je političarima priznat da je Eu masonska tvorevina sa ciljem uništenja svega nacionalnog ali biće tu problema , nisu sve zemlje ovce.

  • muni seferendi 23.04.2016.

    el de

  • dahhmal 23.04.2016.

    Vjerovatno mi glupi Hrvati najvise zelimo biti u EU jer jednostavno ne znamo biti samostalni i to kaj smo bili par godina sami jedva su docekali politicari da nas uguraju u EU jer ipak stoljecima pod ugarima i austrijskoj monarhiji je ostavio trag i ne mozemo nista dobro ocekivati dok god cemo imati politicare koje narod ne zanima nego samo njihov boljitak i prodavat ce se strancima za sitnu pinku a opet se vracam na ono glupi Hrvati jer ne kuzim zasto sve to trpimo zasto ne mjenjamo politicare ko carape ako ne valjaju pa oni su tu zbog nas a ne mi zbog njih zasto dozvoljavamo da nas poslije svakoga izbora lazu i varaju

Komentiraj...
Vidi sve komentare