Približno 700 tisuća Poljaka uzelo je prije desetak godina hipotekarne kredite u stranim valutama, uglavnom u švicarskim francima, privučeni nižim kamatnim stopama. U međuvremenu je tečaj franka prema zlotu poskočio pa su prisiljeni plaćati znatno veće rate kredita no što su očekivali.
Poljskim su dužnicima sporne kreditne klauzule koje su bankama po njihovom mišljenju omogućile da jednostrano određuju tečaj inozemne valute pri izračunu mjesečnih rata otplate.
ECJ je presudio da je prema zakonima Europske unije moguće ukinuti nezakonite klauzule u ugovoru o hipotekarnom kreditu koji time i dalje ostaje valjan ili se može raskinuti, što de facto ovisi u želji klijenata.
- Prema direktivi, ugovor iz kojeg su uklonjene nepravedne klauzule ostaje obvezujuć za ugovorne strane kada su u pitanju ostale klauzule, utvrdili su europski suci.
Istodobno domaći zakoni trebaju omogućiti da ugovor iz kojeg su uklonjene nezakonite klauzule ostane na snazi, što "po svemu sudeći poljski zakoni dopuštaju", dodali su.
Tim će se pitanjem sada morati pozabaviti poljski sudovi.
Zajmovi u stranoj valuti ukupno dosežu 124 milijarde zlota (31 milijardu dolara) i čine gotovo trećinu svih hipotekarnih kredita u Poljskoj. Očekuje se da će presuda europskog suda potaknuti dužnike da u većoj mjeri tuže banke pred domaćim sudovima radi povrata preplaćenih iznosa.
Trenutno se na sudovima vodi više od 11 tisuća takvih sporova, s tim da je u prvoj polovini ove godine broj tužbi skočio za 39 posto, na 2.021, jer je smanjena naknada za njihovo pokretanje.
Poljska udruga banaka (ZBP) u srijedu je objavila će presuda najvišeg suda EU-a banke vjerojatno stajati manje no što su očekivale, procjenjujući trošak takve presude na najmanje 60 milijardi zlota (15,13 milijardi dolara) kroz razdoblje od nekoliko godina.
- Vjerujemo da poljski sudovi neće zbog presude ECJ-a apsurdno favorizirati potrošače koji imaju hipotekarne kredite u stranoj valuti, izjavio je na konferenciji za novinare Zdzislaw Pietraszkiewicz, predsjednik ZBP-a.
U Hrvatskoj je zahvaljujući zakonskim promjenama u 2015. godini većina kredita u stranoj valuti konvertirana u eure na teret banaka, podsjeća Reuters.
Na temelju nedavne presude Vrhovnog suda RH zajmoprimci mogu pojedinačno tužiti banke radi povrata preplaćenih iznosa. Banke su pak najavile da će se žaliti na presudu Ustavnom sudu RH i sudovima EU-a.
(mz)