Izgradnjom solarne elektrane šaljemo transformativnu poruku prilagodbe novom vremenu i, naravno, prilagodbe strategiji energetske Republike Hrvatske u što većem korištenju obnovljivih izvora energije. U velikoj krizi, koju smo prošli zajedno, HEP je imao veliku ulogu i on je omogućio Vladi da donosi odluke kao što su ograničenje cijene struje za građane, gospodarstvo, kazao je premijer Plenković na otvorenju najveće sunčane elektrane u Hrvatskoj. Bivša tvornica glinice u Obrovcu, od petka je pretvorena u solarnu elektranu. Cijeli pogon stajao je 6,9 milijuna eura te ima instaliranu snagu od 8,7 megavata i priključnu od 7,35 megavata. S godišnjom proizvodnjom električne energije od oko 11,3 milijuna kilovat sati moći će zadovoljiti potrebe više od 3500 kućanstava. Na površini od 117.137 m2 ugradili su tako 27.544 fotonaponskih modula domaćeg proizvođača.
- Za razliku od nekadašnje tvornice glinice, koja je postala simbolom svih neuspješnih i propalih ulaganja u bivšoj državi, ova je sunčana elektrana sagrađena na njezinim ostacima, primjer nečega sasvim suprotnog - ekološki neupitne te ekonomski opravdane i uspješne investicije - rekao je Barbarić.
Dodao je da su takvi i ostalih 60 projekata obnovljivih izvora energije koje imaju u planu, ukupne snage više od 1500 megavata i procijenjene vrijednosti oko 1,6 milijardi eura.
- Bez zelene energije i sigurne opskrbe energijom nezamisliv je opstanak i razvoj turizma. Polazeći od toga, danas, uoči nove turističke sezone, mogu poručiti da HEP prati i pratit će energetske potrebe turističkih područja - rekao je predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić.
Naime, nakon Vjetroelektrane Korlat, snage 58 MW, puštene u rad 2021., te Sunčane elektrane Stankovci od 2,5 MW, koja je u pogonu od 2022., SE Obrovac je treća HEP-ova elektrana koja koristi obnovljive izvore energije u Zadarskoj županiji. To je i ukupno sedma po redu HEP-ova sunčana elektrana u pogonu i jedna od četiri sunčane elektrane, ukupne snage 32 MW, koje će HEP pustiti u rad u 2023. godini. Nakon SE Obrovac, HEP će u Međimurju uskoro svečano otvoriti SE Donja Dubrava, snage 9,9 MW, koja će potom postati najveća takva u zemlji. Do kraja ljeta HEP će u pogonu imati još dvije sunčane elektrane, čime će njihov broj zaokružiti na deset.
Većina planiranih projekata obnovljivih izvora energije nalazi se u priobalju, od čega u Zadarskoj županiji njih 11, ukupne snage 660 MW i procijenjene vrijednosti 700 milijuna eura.
- Ovo mjesto koje je bilo simbolom krivih procjena, danas je revitalizirano u nešto korisno i dobro - kazao je premijer Plenković. Dodao je kako je strategija osigurati financijske izvore i za daljnja ulaganja. Nije dokapitalizacija iz državnog proračuna jedini način, dodao je, koriste se i modernizacijski fond te NPO. Rekao je i da je sama lokacija sunčane elektrane važna poruka za razvoj tamošnjeg kraja. Zadarski župan Božidar Longin istankuo je da je županija pionir i u stvaranju mogućnosti za postavljanje solarnih i vjetroelektrana na istom prostoru. Najavio je postavljanje solara u zadarskoj bolnici te u školama.
1500
megavata snage imaju HEP-ove elektrane pokretane vodom, suncem i vjetrom
3500
kućanstava moći će snabdijevati samo ova nova sunčana elektrana u Zadarskoj županiji. Dovoljna je za lokalne potrebe
27.544
fotonaponskih modula ugrađeno je u SE Obrovac. Sve ih je proizvela domaća tvrtka koja surađuje s HEP-om