Iako jaslice postoje još od 12. stoljeća, ove se nazivaju prvim hrvatskim jer su u njih prvi puta uneseni naši nacionalni simboli, ispričao nam je Ivan Tašev (29) iz Župe svetog Blaža gdje se jaslice nalaze.
POGLEDAJTE VIDEO:
U jaslicama se mogu vidjeti figurice seljaka u šestinskim nošnjama, svirača, mljekara, sveta tri kralja, ovaca, kola s volovima i darovima te brojne figure raznih predstavnika tadašnjih slojeva građanstva.
- Jaslice ‘Hrvatski Božić’ daju svojevrsni presjek kako su tadašnji slojevi i pučanstvo živjeli u hrvatskoj metropoli. Prikazuju časne sestre, prodavače i različite slojeve građanstva koji zajedno hitaju prema jaslicama - pojasnio je Tašev.
Najstarije hrvatske jaslice izradio je kipar i umjetnik Vojta Braniš. U njih je ugradio brojna sjećanja iz djetinjstva koje je proveo u Božjakovini. Braniš je svaku figuricu ručno radio od voska, a potom je svaku ručno i farbao. Jaslice je izrađivao dvije godine, u tadašnjoj obrtničkoj školi, gdje je kasnije radio kao profesor i ravnatelj, a 14. prosinca 1916. godine one su dopremljene u Župu svetog Blaža u Zagrebu.
- Zanimljivo je da u doba Prvog svjetskog rata, kad su jaslice nastale, nije bilo puno svijeća. Tadašnji župnik svetoblaški skupljao je okapine svijeća iz kapele svetog Roka na Rokovu perivoju. Dao ih je Branišu za materijal od kojeg je Braniš napravio jaslice - objasnio nam je Tašev.
Najstarije hrvatske jaslice sagrađene su od različitih figurica ljudi i životinja. Jedna od manjih je figurica psa, dok su najveće figure slonova koji dolaze s istoka.
U posljednjih sto godina jaslice naziva “Hrvatski Božić” proputovale su Hrvatsku i svijet. Ove se godine obilježava 25 godina otkako su postavljene u Muzeju za umjetnost i obrt kao dio prve božićne izložbe nakon komunističkog vremena, a u župi svetog Blaža ostat će postavljene do 5. veljače.
Sve je ručna izrada
Nakon zahtjevne izrade župnik je tražio preinaku izražaja figurice anđela jer su mu izgledali previše realistični i svjetovni.
Velik značaj
Najstarije hrvatske jaslice u Veroni bile su izložene na izložbi svjetskih jaslica, a pojavile su se i u brojnim katalozima i brošurama.