To je to što me zanima!

Najpoznatiji otok na svijetu prodali su za samo - 24 dolara

Na današnji dan 1626. godine nizozemski doseljenik Peter Minuit otkupio je od lokalnog indijanskog plemena otok Manhattan doslovno za sitniš - za 60 nizozemskih guldena ili 24 dolara..
Vidi originalni članak

Otok Manhattan, poslovna i kulturna jezgra New Yorka i jedno od od najluksuznijih mjesta na zemlji na današnji dan 1626. godine lokalno indijansko pleme odlučilo je prodati nizozemskom pomorcu i doseljeniku Peteru Minuitu koji je kasnije postao upravitelj kolonije Nova Nizozemska. 

To je sigurno jedna od najpoznatijih transakcija u povijesti a Indijanci su taj otok površine 59.5 kvadratnih kilometara prodali za škrinju tkanine i sitnice u vrijednosti od 60 nizozemskih guldena ili 24 dolara.

I samo ime navodno dolazi od indijanske riječi Manhattan što znači "otok s mnogo brežuljaka".


Neki današnji povjesničari smatraju da je vrijednost ipak bila nešto veća, ali se svakako radilo o relativno malom iznosu s obzirom na vrijednost zemljišta na kojem danas leži najpoznatiji dio "Velike jabuke". 

Površina Manhattana je otprilike kao površina hrvatskog otoka Šolte (Šolta ima 58,17 kilometara kvadratnih), a otok se nalazi između rijeka Hudson na zapadu i East Rivera na istoku.

Na Manhattanu koji slovi trgovačkom, financijskom i kulturnom prijestolnicom svijeta danas živi 1,6 milijuna ljudi. No tijekom radnog dana tamo boravi čak 4 milijuna ljudi. Zanimljiva je činjenica da upravo otok zapošljava dvije trećine stanovništva New Yorka grada sa preko 8 milijuna ljudi.

Idi na 24sata

Komentari 33

  • tanjaraf 25.05.2016.

    A tko je ukrao lovu na prenamjeni zemljišta?

  • fantazist 25.05.2016.

    Zapravo, indijancima je pojam gospodarenja zemljom i vlasništva nad zemljom bio potpuno nepoznat i neprihvatljiv. Samim time i koncept prodaje zemljišta. Kako prodati zemlju ako joj nismo gospodari? Jedino što se ovdje dogodilo je prevara.

  • Hrvat_DU 25.05.2016.

    Kolonijalizam je najveći zločinački pothvat svih vremena, američki domoroci žrtve uvjerljivo najmasovnijega djela genocida ikad.

Komentiraj...
Vidi sve komentare