To je to što me zanima!

Najpoznatija olupina na svijetu: Evo kako Titanic danas izgleda

Snimka koja prikazuje cijelu olupinu najslavnijeg broda u povijesti, rezultat je prvog digitalnog skeniranja Titanica punoj veličini
Vidi originalni članak

Znanstvenici su uspjeli potpuno digitalno skenirati olupinu Titanica, javlja BBC.

Titanic, koji na dnu Atlantskog oceana leži već preko 110 godina, zahvaljujući 3D tehnologiji i mapiranju oceanskog dna sad je moguće vidjeti u potpuno novom svjetlu.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Istraživači vjeruju da će tako uspjeti otkriti nove detalje o tome što se točno dogodile te kobne travanjske noći 1912. godine, kad je poginulo preko 1500 ljudi.

- Još uvijek su otvorena neka pitanja, na koja trebamo odgovore - rekao je Parks Stephenson, analitičar Titanica, za BBC News.

MARA, IVAN I NIKOLA Hrvati koji su preživjeli Titanic: Skočili su u more, a na kraju ih je spasio isti spasilački čamac

- Titanic je opsežno istražen otkako je olupina otkrivena 1985. Ali toliko je golem da nam u mraku dubine kamere mogu pokazati samo djelomične snimke broda u raspadanju - zaključio je.

Nova snimka pokazuje olupinu u cijelosti i otvara potpuni pogled na Titanic. Olupina leži u dva dijela, a pramac i krma udaljeni su međusobno oko 800 metara. Okružuje je golemo polje krhotina.

Skeniranje je u ljeto 2022. napravila tvrtka za mapiranje dubokog morskog dna Magellan Ltd i britanska produkcijska kuća Atlantic Productions, koja snima dokumentarni film o projektu. Podmornice, kojima je daljinski upravljao stručni tim na specijaliziranom brodu, provele su više od 200 sati istražujući olupinu uzduž i poprijeko. Snimili su više od 700.000 snimki iz svakog kuta, stvarajući tako točnu 3D rekonstrukciju.

Gerhard Seiffert iz Magellan Ltd, koji je bio zadužen za planiranje ekspedicije, kaže da je to najveći projekt podvodnog skeniranja koji je ikada izveo. Dubina od gotovo 4000 metara, kaže, predstavlja sama po sebi izazov, a tu su i podmorske struje.

Skeniranje je omogućilo prikaz pune veličine broda, kao i neke sitne detalje, poput serijskog broja na jednom od propelera.

OBLJETNICA KULTNOG TITANICA Znanstvenici konačno testirali je li na daski bilo mjesta i za Jacka

- Bilo je izazovno. Problem je što morate mapirati svaki kvadratni centimetar - čak i nezanimljive dijelove, kao što je polje krhotina, morate mapirati blato - rekao je Seiffert.

Pramac, iako sada prekriven ‘stalaktitima‘ od hrđe, još uvijek je prepoznatljiv odmah na prvu, čak i 100 godina nakon što je brod nestao u dubinama oceana. Na samome vrhu olupine se nalazi paluba za čamce, gdje velika rupa pruža pogled u prazninu koju je nekada ispunjavalo veličanstveno stepenište.

Krma je, pak, kaotični metalni nered. Ovaj dio broda se posve urušio u trenutku udara o morsko dno. Na okolnom polju krhotina razbacani su razni komadi, poput raskošnih metalnih predmeta s broda, kipova i neotvorene boce šampanjca. Tu su i osobne stvari, uključujući desetke cipela koje leže na dnu.

OBLJETNICA TITANICA Sjećanje na Titanic: Potonuo je prije 111 godina, a uz njega se vežu brojne zanimljivosti

Parks Stephenson, koji je godinama proučavao Titanic, rekao je da je bio oduševljen kada je prvi put vidio snimke.

- Omogućuje vam da vidite olupinu onako kako je nikada ne možete vidjeti iz podmornice, i možete vidjeti olupinu u cijelosti, možete je vidjeti u kontekstu i perspektivi. A ono što vam sada pokazuje je pravo stanje olupine - rekao je.

Detaljan pogled na najslavniju olupinu na svijetu možete vidjeti OVDJE.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare