Najgori od najgorih, mjesta gdje nada umire. Od ledenih ćelija ruskog "Crnog Dupina", do pretrpanih hodnika u Zimbabveu, ovi su zatvori mjesta iz pakla, gdje uglavnom vladaju korupcija i brutalna izolacija. Oni koji ih uspiju napustiti nose posljedice za cijeli život.
Kroz bodljikavu žicu i visoke zidove, zavirite u najmračnija mjesta na svijetu koja nitko ne želi zvati domom.
1. ADX Florence, SAD
Ćelije u ovom zatvoru, poznatom i kao "Alcatrazu Stjenovitih Planina," osmišljene su tako da maksimiziraju izolaciju i minimiziraju interakciju među zatvorenicima. Svaka ćelija veličine je 3,5 x 2 metra i izrađena je gotovo u potpunosti od armiranog betona, uključujući 'namještaj': krevet, stol i klupu. Prostora za kretanje je, jasno vam je, vrlo malo, a namještaj je pričvršćen za pod kako bi se spriječila potencijalna opasnost...
Svjetlo dopire kroz maleni prozor, smješten visoko na zidu, što zatvoreniku dopušta samo pogled na nebo ili planine, ali ništa 'konkretno'. Prozor je dizajniran tako da zatvorenici nemaju pogled na druge ćelije, čime se dodatno naglašava osjećaj izolacije. Zatvorenici zapravo ne znaju gdje se nalaze, što im otežava ionako nemoguću misiju bijega...
Svaka ćelija ima i čelikom pojačana vrata, opremljena dodatnim slojem zaštite, a kroz mali otvor zatvorenicima se dostavlja hrana bez kontakta s osobljem.
Ted Kaczynski, El Chapo, Dzohkhar Tsarnaev... Samo su neki od njegovih poznatih stanara.
2. Guantanamo, Kuba (SAD)
Zatvor Guantanamo Bay, smješten na američkoj vojnoj bazi u Kubi, jedan je od najpoznatijih i najkontroverznijih zatvora na svijetu. Otvoren 2002. godine u sklopu "rata protiv terorizma," Guantanamo je služio za smještaj osumnjičenih za terorističke aktivnosti, uključujući pripadnike Al-Qaide i Talibana. Život u ovom zatvoru obilježen je izuzetno strogim uvjetima, izolacijom, dugotrajnim pritvorima bez suđenja i optužbama za mučenje, zbog čega je zatvor postao simbol kontroverzi oko ljudskih prava.
Većina zatvorenika u Guantanamu zadržana je bez optužnice i suđenja te im je uskraćen pristup standardnim pravnim procesima. Zatvorenici često godinama čekaju da dobiju priliku za obranu ili da budu oslobođeni. Neki su zatvorenici oslobođeni i vraćeni u matične zemlje nakon što su godinama proveli u zatvoru bez dokaza o krivnji.
Godinama su aktivisti za ljudska prava, međunarodne organizacije i vlade diljem svijeta pozivali na zatvaranje Guantanama, tvrdeći da se u njemu krše ljudska prava i temelji pravde. Iako su određeni zatvorenici pušteni ili premješteni, zatvor ostaje otvoren. Američke administracije obećale su zatvaranje Guantanama, ali različiti politički interesi i sigurnosni razlozi često su usporavali taj proces.
3. Pyatak - Rusija
Zatvorenici su zaključani u malim ćelijama 23 sata dnevno, a dozvoljen im je samo sat vremena vani u ograđenom prostoru, čak i tada sami su pod oštrim nadzorom. Kao dio kaznenog sustava, zatvorenici su često angažirani u teškim fizičkim poslovima koji su namjerno besmisleni, poput premještanja kamenja s jednog mjesta na drugo.
Zatvorenici koji borave ovdje uglavnom nemaju nade za izlazak na slobodu, a uvjeti u kojima žive dizajnirani su tako da im oduzmu svaku snagu.
4. Carandiru, Brazil
Carandiru zatvor u Brazilu je poznat po zloglasnom pokolju iz 1992., kad je 111 zatvorenika ubijeno tijekom policijske intervencije. Iako je zatvoren 2002., ovaj zatvor i dalje ostaje simbol surovosti i brutalnosti zatvorskog sustava. Uvjeti su bili strašni: prenapučenost, bolesti i ekstremno nasilje među zatvorenicima tu su bile svakodnevica...
Zdravstveni uvjeti bili su katastrofalni. Nedostatak osnovne higijene, pristupa čistoj vodi i medicinskoj skrbi doveo je do naglog širenja bolesti poput AIDS-a i tuberkuloze. Zatvorenici su živjeli u nehigijenskim uvjetima, okruženi otpadom i fekalijama, što je dodatno povećavalo rizik od bolesti. Lijekovi i medicinska pomoć bili su rijetkost, pa su mnogi umrli bez ikakve pomoći.
5. Diyarbakir, Turska
Turski zatvor Diyarbakir, izgrađen u jugoistočnom dijelu zemlje, među najgorim je zbog ekstremne represije i surovog postupanja prema zatvorenicima, osobito političkim zatvorenicima i disidentima. Tijekom 1980-ih zatvor je stekao reputaciju zbog mučenja i zlostavljanja.
Mnogi bivši zatvorenici iz Diyarbakira napustili su zatvor s teškim psihološkim i fizičkim traumama koje su nosili cijeli život.
6. Bang Kwang, Tajland
Bang Kwang zatvor također je poznat po tome što se u njemu nalazi veliki broj muškaraca osuđenih na smrt, u njemu se nalazi i komora za pogubljenje. Tajland ne koristi smrtnu kaznu često, ali zadržava pravo na nju.
7. Chikurubi, Zimbabve
U njemu su zatvoreni najgori kriminalci Zimbabvea, oni koji ga uspiju napustiti kažu kako u njemu zatvorenici nemaju baš nikakva prava...
8. Evin, Iran
Smješten u Teheranu, zatvor Evin na glasu je kao jedan od najgorih na svijetu. Nazvan "Zatvorom intelektualaca," poznat je po brutalnim metodama ispitivanja, nehumanim uvjetima...
Sagrađen 1972. godine, Evin je brzo postao simbol represije u kojem su zatvoreni brojni politički disidenti, novinari, intelektualci i prosvjednici, posebno oni koji se protive iranskom režimu. "Tu je smješteno pola fakultetski obrazovanih Iranaca", kažu, naravno uz pretjerivanje, upućeni u ovaj zatvor.
U Evinu su zatvorenici često bili prisiljeni na lažna priznanja koja se kasnije koriste u montiranim procesima. Tijekom mučenja, mnogi zatvorenici priznaju zločine koje nisu počinili, a iranske vlasti ta priznanja koriste kao dokaz za osude. Ovi procesi uglavnom nisu pravedni, a zatvorenici nemaju pristup odvjetnicima ili resursima koji bi im omogućili pravičnu obranu.
U listopadu 2022. u zatvoru je izbio požar, uskoro se čula i pucnjava. U požaru je poginulo najmanje osam zatvorenika
9. Crni Dupin, Rusija
Smrt je bolja nego život ovdje, poručuju zatvorenici ove zloglasne ustanove.
Zatvor Crni Dupin, službeno poznat kao IK-6, smješten je u Orenburškoj oblasti u Rusiji, nedaleko od granice s Kazahstanom, i jedan je od najozloglašenijih zatvora u Rusiji, ali i na svijetu. Ovo je zatvor maksimalne sigurnosti namijenjen najopasnijim i najgorim kriminalcima, uključujući serijske ubojice, silovatelje, teroriste i kanibale. U Black Dolphinu gotovo ne postoje šanse za bijeg, a zatvorenici se suočavaju s ekstremno strogim režimom koji uključuje potpunu izolaciju i stalni nadzor.
Kamere i stražari prisutni su u svim prostorima, što znači da zatvorenici nemaju apsolutno nikakvu privatnost. Kad su vani iz svojih ćelija, moraju hodati pognute glave i s rukama iza leđa, a stražari ih konstantno nadziru kako bi spriječili bilo kakav pokušaj otpora ili bijega.
Crni Dupin je zatvor bez mogućnosti reforme ili oprosta, gdje su zatvorenici osuđeni na život u potpunoj izolaciji i pod neprestanim nadzorom..
10. CECOT, El Salvador
Zatvor se sastoji od osam zgrada, od kojih svaka ima 32 ćelije površine oko 100 četvornih metara, predviđene za smještaj više od 100 zatvorenika. Svaka ćelija opremljena je s dva umivaonika i dva zahoda. Čuvari kažu, sasvim dovoljno. Zatvorenici, barem kad im u posjet stignu mediji, neće se javno pobuniti...
Nažalost, u njemu je i velik broj nevinih. Pojedini policajci priznali su da bi znali 'pokupiti' obične ljude s ulice kako bi ispunili kvotu uhićenja...