Gunja je puna uginule stoke, procjenjuje se da je u kanalima oko 600 strvina. To je prava ekološka bomba. Preklinjao sam da se u sanaciju uključi još nekoliko kamiona, rekao je očajni Hrvoje Lucić, načelnik Općine Gunja. Njegove vapaje će uslišiti i u Gunju će danas stići još kamiona. U odvoz uginule stoke, čiji se smrad širi selom, uključit će se i vojska.
A u brodskom naselju Josip Rimac strahuju od zmija, glodavaca, ježeva i komaraca. Vlasnicima kuća zmije i štakori bez problema ulaze u kuće i podrume.
- Ovo je prava najezda. Savski je nasip zbog natopljenosti vodom postao šupljikav. Zmije, štakori i ježevi ulaze nam u dvorišta i vrtove. Riječ je o bjelouškama i riđovkama, nije da ih se bojimo, ali nije nimalo ugodno kad ih zateknemo ispred kućnih vrata - ispričao nam je Viktor Lovrić iz Radićeve 167.
U županijskom Zavodu za javno zdravstvo kažu da su obavili uništavanje u Brodsko-posavskoj županiji, ali što se zmija tiče, treba biti na posebnom oprezu.
Zmije nikako nemojte dirati. U slučaju ugriza javite se liječniku ili na Hitnu, upozoravaju liječnici
- Zmije nikako ne dirati, u slučaju ugriza odmah se obratiti liječniku ili Hitnoj službi, dobili smo određen broj doza seruma za slučajeve zmijskog ugriza - kaže ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Ante Cvitković.
Zbog nedostatka zaštitnih odijela, bez kojih nitko ne može ući u poplavljena sela, Vlada je odobrila interventni uvoz iz Mađarske.
- Mi nastavljamo izdavati propusnice ljudima koji žele obići svoje kuće i iznijeti neke stvari koje smatraju da im trebaju. Svi oni moći će do svojih kuća čim stignu zaštitna odijela iz Mađarske - pojasnio nam je načelnik Gunje.
U poplavljenim selima Posavski Podgajci, Rajevo Selo, Gunja, Račinovci i Strošinci voda se povlači, no prema procjenama, trebat će barem još 15 dana dok zemlja ne upije vodu ili se Sava skroz ne povuče u korito. Za područje Županje, Štitara i Babine Grede ukinute su izvanredne mjere obrane od poplava.
Vodostaj Save u srijedu u 13 sati kod Županje iznosio je 843 centimetra, što je za tri metra i 35 centimetara niže od povijesnog maksimuma ostvarenog 17. svibnja. Tad je vodostaj kod Županje bio 1168 centimetara. Ljudi iz poplavljenih područja i dalje su u prihvatilištima ili u drugim gradovima kod rodbine. Pomoć i dalje pristiže iz svih krajeva Hrvatske.
Ravnatelj Hrvatskoga Caritasa Fabijan Svalina rekao je da je do sada preko Caritasa prikupljeno donacija u vrijednosti tri milijuna kuna. Uz kozmetiku, odjeću, hranu i lijekove, cijelo vrijeme pristižu hrana za ljubimce te sijeno i stočna hrana za spašenu stoku.
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu kako će se cijepljenje pasa s poplavljenih područja Drenovaca, Gunje i Vrbanje financirati iz proračuna do 30. svibnja.
Pozivaju sve one koji su udomili pse iz potopljenih sela da se jave najbližoj veterinarskoj postaji i ostave osobne podatke kako bi ih mogli kontaktirati kad se vlasnici jave.
Nadbiskupija pomaže žrtvama, a organizirali su i radionice
Nadbiskup Đuro Hranić kazao je kako Đakovačko-osječka nadbiskupija ima stručnjake koji pružaju psihosocijalnu pomoć stradalima. Dodaje da su stalno na terenu i organiziraju razne radionice.
Martina (15): Želim se što prije vratiti u Rajevo Selo
- Taj dan ćemo svi pamtiti zauvijek. Trud naših roditelja otišao je u nepovrat. Preostaje samo čekati kad ćemo kročiti na muljavi asfalt. Suze će ga oprati, napisala nam je u potresnom pismu Martina Dugonjić (15) iz Rajeva Sela.
U vrijeme naleta bujice ona je imala krizmu. Pobjegli su pred poplavom u samo nekoliko minuta. Sa sobom je ponijela samo nešto novca i nakita koje je dobila za krizmu.
- Moja divna kuća sad je samo hrpa mulja, smeća i prašine. Nadam se da se ovo neće ponoviti nikad nikome - priča nam Martina, koja pohađa srednju tehničku školu.
S obitelji je trenutačno kod tete u Županji. Sanja da će se do kraja ljeta
vratiti u svoju kuću u Rajevu Selu.