Po 68. put u Bleiburgu održana je komemoracija za žrtve bleiburške tragedije. Okupilo se oko 4.000 ljudi.
Na misi za poginule mons. dr. Marin Barišić, splitsko-makarski nadbiskup, rekao je kako je Bleiburg simbol najvećeg stradanja hrvatskog naroda.
- Od ljudske zloće stradale su tisuće ljudi, ne samo u Bleiburgu nego i u Jasenovcu, Vukovaru i Škabrnji. Danas smo na poljima tragedije koju je počinila komunistička ideologija posljedice čega i danas osjeća hrvatski narod u ideološkom i demografskom smislu. Ovdje treba biti ujedinjena cijela Hrvatska - rekao je Barišić. Dodao je da nedostaje humanosti i volje da se do kraja istraži gdje su sve žrtve nestale u Drugom svjetskom ratu.
Na Bleiburškom polju u Austriji prvi je govorio u ime pokrovitelja Tomislav Tolušić, župan virovitičko-podravski koji je naglasio da se ovaj zločin i danas nastoji sakriti i minorizirati.
- Neupućeni bi rekli da je danas drugačije nego za vrijeme 'mašinerije straha', ali ideološki 'sinovi zločina' ponovno prekrajaju povijest - rekao je Tolušić.
Potpredsjednik pokrajinskog parlamenta u Klagenfurtu, Josef Lobnig, rekao je kako se ne smije zaboraviti da na Bleiburgu nisu poginuli samo Hrvati već i Srbi, Austrijanci, Slovenci i drugi. Dodao je da će raditi na osnivanju tima koji će istraživati komunistička pogubljenja za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Od poznatijih političara na Bleiburgu su viđeni HDSSB-ovci Vladimir Šišljagić i Josip Salapić. Bilo je mnogo mladih, a nekolicina ljudi nosila je kape s ustaškim obilježjima.