Potraga za nestalom Cessnom u kojoj je bio pilot i troje putnika završena je u ponedjeljak prijepodne. Dijelove zrakoplova koji je u nedjelju nestao na letu iz Splita za Njemačku uočili su dronom na području Bročanca kod Rakovice.
- Čim je uočena iz zraka, poslane su zemaljske snage. Nažalost, potvrđeno je da su svi putnici letjelice Cessna poginuli i slijedi policijski očevid. U ime svih operativnih snaga izražavam sućut obitelji i prijateljima poginulih - rekao je ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut. Tužne vijesti komentirali su i iz njemačkog kluba u čijem je vlasništvu Cessna LSC Bayer Leverkusen.
- Nadali smo se i strahovali s obitelji pilota, u zajednici zračnih sportova pružali smo jedni drugima hrabrost i nadu. Sada su naši najgori strahovi potvrđeni. Izgubili smo predanog člana naše zrakoplovne zajednice i dobrog prijatelja - izjavio je Reinhard Sablowski, predsjednik Kluba zračnih sportova LSC Bayer Leverkusen.
- Naše misli su s obitelji pilota i obiteljima drugih ljudi koji su bili u zrakoplovu u ovoj tragičnoj nesreći - dodao je. Među članovima kluba Bayer Leverkusen vijest o nesreći izazvala je veliko užasavanje i tugu.
Iz kluba navode da su, prema hrvatskim izvješćima, potražnim dronom u ponedjeljak ujutro otkriveni dijelovi stroja. Na konferenciji za novinare u 12:00 sati hrvatske vlasti potvrdile su da nitko nije preživio nesreću.
Kako je ranije objavljeno, njemačka služba za traganje i spašavanje kontrole zračnog prometa obavijestila je kontrolu letenja na aerodromu Leverkusen oko 13.30 sati u nedjelju da mali zrakoplov Cessna 182 koji je poletio iz Splita u Hrvatskoj nije stigao na predviđeno odredište leta. Zbog toga su u Hrvatskoj pokrenute opsežne mjere potrage i spašavanja.
- Mi smo u klubu bez pauze pratili izvještaje iz hrvatskih medija i bodrili pilotovu obitelj - kažu u klubu.
Istodobno, koristili su se dostupni podaci iz drugih zrakoplova koji su se mogli nalaziti u blizini u trenutku nesreće i koji imaju poseban sustav za izbjegavanje sudara kao pomoć spasilačkim službama u izračunu približne lokacije nesreće.
Nažalost, svi napori spašavanja bili su uzaludni.
- Osobni angažman i zalaganje hrvatske policije, spasilačke službe, civilne obrane i Hrvatske gorske službe spašavanja sve nas je duboko dirnulo. Akciju spašavanja pratili smo na društvenim mrežama. Potragu je otežavala jaka kiša, magla i vrlo zahtjevan teren.
Ipak, hitne službe u večernjim satima nisu odustajale. Volonteri civilne zaštite nisu stali s traganjem ni u večernjim satima. U ime cijele naše udruge, želio bih izraziti svoju zahvalnost i veliku zahvalnost hitnim službama na ovoj velikoj i neumornoj predanosti - navodi u priopćenju Reinhard Sablowski.
Što je moglo dovesti do pada Cessne 182, sada će istražiti Federalni ured za istraživanje zrakoplovnih nesreća, skraćeno BFU, u Braunschweigu. BFU ne samo da istražuje sve zrakoplovne nesreće u Njemačkoj, već i nesreće koje uključuju zrakoplove registrirane u Njemačkoj.
- Naravno, u potpunosti ćemo podržati stručnjake BFU-a u istrazi. Za razliku od cestovnog prometa, svaku nesreću u zrakoplovstvu detaljno i pomno analiziraju neovisni stručnjaci kako bi izvukli pouke za budućnost i pokušali izbjeći buduće nesreće. Stoga nećemo sudjelovati u nagađanjima o uzroku nesreće i čekat ćemo rezultate istrage - priopćili su iz kluba.