To je to što me zanima!

Protiv ćirilice u Vukovaru: 'Ne dopuštamo dvojezične ploče!'

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Na Trgu bana Jelačića okupili su se deseci tisuća prosvjednika. 'Ćirilica sada nije znak kulturnog nasljeđa, već je znak nastavka agresije', poručili su prosvjednici
Vidi originalni članak

Tražimo od Vlade i Sabora da u roku 15 dana pokrenu, a najkasnije u roku tri mjeseca donesu zakon prema kojem bi Vukovar bio grad posebnog pijeteta. U slučaju da to ne naprave, 18. studenog nisu dobrodošli u Vukovar, i tad će im Vukovarci pokazati svu svoju negostoljubivost zbog njihove licemjernosti prema Vukovaru - poručio je Tomislav Josić, čelni čovjek Stožera za obranu hrvatskog Vukovara s prosvjeda 'NE ćirilici u Vukovaru' u Zagrebu.

Na prosvjedu na Trgu bana Jelačića su se okupili deseci tisuća ljudi. Iz Vukovara je došao 'Vlak mira' sa 17 punih vagona, a stiglo je i desetak autobusa iz  svih dijelova Hrvatske.

- Očito ove odore hrvatskih branitelja nekima u Vladi smetaju, možda bi radije gledali partizanske odore, a neki iz Vlade i šajkače - rekao je Josić. Prozvao je i Milorada Pupovca što se nikad nije ispričao, niti došao u Kolonu sjećanja. Josić je naveo kako je nedostatak pijeteta prema žrtvama, njihovim obiteljima i preživjelima izuzetno frustrirajuć, jer u Vukovaru nema ulice u kojoj netko nije ubijen. 

- Zato mi stradalnici, branitelji i građani smatramo legitimnim zatražiti da se područje Vukovara smatra mjestom najbrutalnijeg stradanja i pijeteta te da kao takvo bude izuzeto od dvojezičnosti. Ako dođete u Vukovar  postavljati ploče, mi ćemo pozvati sve naše prijatelje da dođu i nećemo dozvoliti da se to napravi - poručio je Josić. 

Platforma 112: I danas smo bili svjedoci govora mržnje 

Platforma 112, neformalna koalicija koja okuplja 69 organizacija civilnog društva, osudila je "diskriminatorne poruke" poslane s prosvjednog skupa protiv ćirilice u Zagrebu. Pozvala je Vladu da poduzme odlučnije korake u zaštiti ljudskih i manjinskih prava u Hrvatskoj.

Platforma 112 u priopćenju navodi kako je i do sada upozoravala "na pritiske određenih društvenih grupa, političkih stranaka i medija koji nisu prezali služiti se lažima i pozivima na nasilje u svrhu promocije svojih stavova" te da su "nažalost i u nedjelju bili svjedoci govora mržnje i iskaza netolerenacije na Trgu bana Jelačića". Platforma traži jasnu osudu svih poruka koje su u suprotnostima s ustavnim vrijednostima i zakonima RH.

- Smatramo da je poštovanje manjinskih ljudskih prava pitanje demokratskog civilizacijskog dosega ove zemlje te se o ovako važnim pitanjima ne može raspravljati na ulici gdje vlada zakon glasnijeg. Hrvatska na pragu ulaska u Europsku uniju ubuduće treba doprinijeti dobrim europskim praksama u rješavanju manjinskih pitanja, a poštovanje dvojezičnosti jedan je od tih doprinosa - navodi Platforma 112.

Privedeno šest ljudi

Tijekom i nakon prosvjeda u službene prostorije dovedeno je šest osoba (dvije zbog paljenja baklje, dvije zbog narušavanja javnog reda i mira, jedna zbog odbijanja zapovijedi policijskog službenika te jedna zbog prekršaja iz Zakona o osobnoj iskaznici. Nad dvije od ovih šest osoba uporabljena su sredstva prisile  - tjelesna snaga) drugih postupanja policijskih službenika nije bilo, izvijestila je zagrebačka policija.

Tijek prosvjeda

Na prosvjedu nije bilo nikakvog incidenta, a nisu zamijećena ni nikakva neprimjerena obilježja.  Prosvjed je počeo u nedjelju točno u podne i to puštanjem tonskih zapisa Siniše Glavaševića iz opkoljenog Vukovara. 

'Vlado, ne omalovažaj Domovinski rat'

Prosvjednici su poručili Vladi da se ne poigrava s  domovinom, te da ne omalovažavaju Domovinski rat. 

- Političari, učite od svoga naroda kako se voli i gradi Domovina, od gladnog, prevarenog i naroda bez posla. Ne damo naš sveti grad Vukovar - poručili su prosvjednici. 

- Nismo došli praviti nerede već ukazati na probleme i da na demokratski način pronađemo rješenje.  Izuzetno je važno da ne dođe do problema. Oni drugi koji nas ne vole jedva čekaju da nas mogu prozivati. Nitko nas ne može ignorirati. Budite glasni, ali da pokažemo da nismo ekstremisti, crnokošuljaši. Mi smo hrvatski domoljubi koji vole svoju domovinu više nego išta - rekao je Josić, a prosvjednici su ga pozdravili uz skandiranje. 

Jedna bengalka se zapalila kad se na binu popeo pjevač Marko Perković Thompson. Najavili su ga kao najvećeg hrvatskog pjevača jer je uvijek bio uz hrvatske branitelje. Thomson je odmah zapjevao 'Lijepa li si' i doveo atmosferu do usijanja.

'Ćirilica sada nije znak baštine, već nastavak agresije'

Prije Thompsona prosvjednicima se obratio pater Ante Perković. 

- Ne znamo mrziti, ne znamo se osvećivati. Svoje volimo, a tuđe poštujemo. I sada to mislimo, zbog toga smo ovdje - poručio je Perković. 

- Nitko nema protiv ćiriličnog pisma kao kulturne baštine ništa protiv. To je bogatstvo čovjekova izražavanja, shvaćanja i kreativnosti. Kao što tri prsta nisu znak ispovjedanja vjere, nego nešto drugo, svi znamo što to znači. Ćirilica nije znak kulturnog nasljeđa nego je ona sada, u ovom trenutku, znak nastavka agresije - čulo se s govornice, ali i: 'Ako netko iz ovih riječi može zaključit da je to govor mržnje, ponovit ću, mi ne znamo mrziti. Ovo je govor o mržnji koja se na najgori način sručila na nas 1991. rušeći i sve ubijajući'.

 Organizatori su sa govornice pozvali na dostojanstvo i održavanje sigurnosti jer je ona neprocjenjiva.  Intonirana je hrvatska himna, a odmah potom i održana je minuta šutnje za poginule branitelje. 

'Hrvatski branitelji neće rušiti Hrvatsku, oni su je gradili'

- Prije 15 godina vlak slobode krenuo je u Vukovar, danas se vratio, stigao u suprotnom smjeru. Neka se zamisle oni koji su natjerali Vukovarce da nošeni novom nevoljom stanu pred vas. U Vladi nije bilo sluha za njihove zahtjeve, Tomislava Josića tamo je dočekao portir. Ne znamo gdje su danas, ali pobrinut ćemo se da nas povicima 'Vukovar, Vukovar' čuju ma gdje bili, poručio je voditelj Velimir Bujanec.  Potom je pozvao na dostojanstvo jer se u gomili nalaze branitelji s djecom.  

- Hrvatski branitelji neće rušiti Hrvatsku, oni su je gradili - kazao je voditelj pa pozdravio slobodne hrvatske generale Gotovinu i Markača, kao i sve branitelje u zatvorima. 

Tramvajski promet je za vrijeme prosvjeda bio obustavljen.

'Poduzetnici' nanjušili priliku za zaradu

Neki su nanjušili priliku za zaradu, pa su na stalke za sušenje veša postavili na prodaju zastave, šilterice na kockice i majice s likom Ante Gotovine.  

Brojne parole obilježile prosvjed

Na jednoj velikoj plahti ispred Varteksa ispisane su brojne parole: 'Branitelji, braćo, Hrvatska vas zove i treba. Budite složni i udružite se. Nađite novog Tuđmana, vi ste naša posljednja nada', 'Pobijedimo komuniste i njihove sluge', 'Crkvo naša, zašto spavaš i koga se bojiš?', 'Udbaši van iz politike!', 'Lustracijski zakon se mora provesti', 'Narode moj, sada ili nikada', 'Bog nas nije ostavio'... 

Prosvjed osiguravalo 500 policajaca

Na osiguranju je angažirano oko 500 policajaca, od čega najviše interventne policije koja je osim na Trgu, bila raspoređena i po okolnim ulicama koje vode na Trg. No, čuvali su i zgrade Vlade i Sabora kako bi spriječili moguće vandale. Ipak, nije bilo potrebe za nikakvim intervencijama.

Idi na 24sata

Komentari 1827

  • NenadIleković 09.01.2014.

    Takav nam treba u Varaždinu

  • sestro 09.04.2013.

    partijski bilteni su objavili 20 000 prosvjednika a ima ih barem duplo više-manipulacije koje su se radile na tvz do 90 nastavljaju se na hrt.u od 2012-

  • vujec 09.04.2013.

    Ako GOSTIMA smeta naše pismo neka odu tamo daleko preko Drine,pa nek pišu svoju čirili-mirili.

Komentiraj...
Vidi sve komentare