Otac koji je stradao u teškoj nesreći je u boljem stanju, doznaje se jutros iz zadarske bolnice, dok je curica već dva dana na odjelu bolnice i pod paskom liječnika.
- Ona će u bolnici biti dulje. Mi smo zasad zadovoljni, ide svojim tijekom liječenje, ozljede su takve da nigdje ne trebamo žuriti. Mi smo zadovoljni nakon svega, a ponajviše što je najteže ozlijeđenom djetetu stanje tijekom jučerašnjeg dana u jednom trenu dopustilo da ga transportiramo za Split. Kolege su ga preuzele, a mi se nadamo najboljem što je moguće s obzirom na to kakve su to ozljede - rekao je dr. Nediljko Jović iz bolnice u Zadru.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Dječak (3) i dalje je životno ugrožen, kažu iz splitskog KBC-a. Hospitaliziran je u Jedinici intenzivnog liječenja Klinike za dječje bolesti, gdje će biti nastavljeno liječenje po pravilima struke.
Podsjetimo, u subotu navečer na otoku Viru život je izgubila mlada majka troje djece. Njezin suprug i djeca teško su ozlijeđeni nakon što je na njih naletio pijani vozač dok su se pješice vraćali u apartman. Mlada obitelj, inače s područja Križevaca, hodala je uz rub ceste na kojoj ne postoji nogostup ni javna rasvjeta.
Upravo zbog toga, smatra Marko Ševrović, profesor sa Zavoda za prometno planiranje, bila je i tragedija.
- Loša infrastruktura je generalni problem svugdje gdje imamo divlju gradnju. Tamo gdje se planski gradilo toga nema. Zakon o legalizaciji bespravno izgrađenih građevina napravio je katastrofu. Sami sebi smo zabili nož u leđa jer smo legalizirali nešto što se nije smjelo legalizirati. Zbog toga nema mogućnosti širenja u prostoru - rekao je Ševrović za N1.
Profesor objašnjava kako je privatno vlasništvo nepovredivo, a pod tim se u ovom slučaju smatraju sve nelegalno izgrađene kuće koje su naknadno legalizirane. Zbog toga se, upozorava, gradnja koja je u javnom interesu - poput nogostupa u ovom slučaju - ne može realizirati.
- To je loše jer jedno temeljno ljudsko pravo, kao pravo vlasništva, ugrožava drugo, najvažnije ljudsko pravo, pravo na život. Ljudi, djeca, ginu zbog nerazumijevanja na zakonodavnoj razini. To se mora riješiti - naglašava profesor.
Prema njegovim riječima, ne bi smjelo biti sporno da lokalna samouprava provede izvlaštenje dijela privatnog vlasništva koji je potreban za gradnju nogostupa.
- Ne mogu vlasnici cijenama uvjetovati to izvlaštenje, nego bi se moralo omogućiti gradovima i općinama da za primjerenu naknadu uzmu tih metar i pol, koliko je potrebno za nogostup. I upraviteljima županijskih cesta u ovom slučaju ruke su vezane. Naime, samo u slučaju državnog interesa za neku cestu može se provesti izvlaštenje - pojašnjava profesor Ševrović, koji smatra da je to i glavni problem što se tiče cesta.
Podsjeća i na slučaj pogibije djevojčice u Dugom Selu, gdje je također razlog bila loša infrastruktura, kao i u lanjskom slučaju u Novom Zagrebu, gdje je učenica stradala nakon što je izašla iz autobusa. Ševrović tvrdi da bi odgovore trebalo dati Ministarstvo graditeljstva.
- Trebaju reći što su poduzeli da se riješi infrastruktura na mjestima gdje je legalizacija bespravne gradnje dovela do ovako opasnih situacija - kaže i na kraju daje sasvim konkretan prijedlog:
- Kad je već provedena takva legalizacija, trebalo bi ljudima koji imaju građevine na koridoru ceste naplaćivati višestruko veći komunalni doprinos pa da razmisle isplati li im se onemogućavati razvoj infrastrukture.
Zbog posljednje tragične nesreće na Viru, načelnik Marino Radović proglasio je utorak, 20. kolovoza, Danom žalosti na otoku.