U oslobođeni Knin Varaždinac Željko Juranko (52) ušao je kao zapovjednik tenka 2. voda, 2. tenkovske satnije, s ostalim zapovjednicima Vladimirom Miljenovićem i Damirom Petrovićem.
- Postalo je jasno da se kreće u konačno oslobođenje Knina. Prema njemu smo, prateći teren lijevo od glavne ceste, krenuli iz Grahova. Uz borbena djelovanja na tom je putu, nažalost, bilo i žrtava na našoj strani. Crtu na Crvenoj zemlji dostigli smo 4. kolovoza, a u kasnim poslijepodnevnim satima došlo je do tenkovskog dvoboja jer je neprijatelj ostavio jedan tenk kao odstupnicu. Nakon izmjene paljbe pancirnim tenkovskim projektilima, neprijateljski tenk je, prema nepotvrđenim informacijama, oštećen - govori Juranko dodajući kako su kasnije, tijekom večeri, obavijeni gustim mrakom, pratili kolone svjetala kako se slijevaju iz Knina. Zapovijed da se kreće na Knin dočekali su na Crvenoj zemlji.
- Krenuli smo makadamom i s pripadnicima pješaštva koje smo vozili na tenkovima u pravcu sela Kovačići. Usred neprijateljske topničke paljbe lakše su nam ranjena dva suborca. U Kovačićima smo se uključili na civilnu komunikaciju. U tom trenutku dozapovjednik Oklopne bojne Mirko Martinjak - Zmija izdao je zapovijed da moj vod dođe do vojarne ‘Južni logor’ gdje su bili pripadnici UN-a. Prolaskom kroz grad sreli smo sredovječni par koji nam je rekao da su Hrvati. Stariji gospodin se popeo na Miljenovićev tenk u želji da nas odvede do UN-a. Nešto prije mosta preko rijeke Krke, s lijeve strane, začula se rafalna paljba, a u toj zbrci stariji civil je upućen natrag na sigurno - prisjeća se Juranko.
Došavši ispred vojarne “Južni logor” uputili su ih na poziciju u pravcu ceste Knin - Siverić - Drniš, no kako su UN-ovci pokušali oklopnim transporterima izaći iz vojarne i krenuti put Knina, Juranko i njegovi suborci bili su prisiljeni blokirati im ulaz i spriječiti izlazak. Nakon stabilizacije situacije u Kninu veći dio oklopne bojne otišao je u Varaždin na proslavu, no Jurinov vod u istom je sastavu upućen nazad u Grahovo kao potpora 141. brigadi iz Kaštela i 6. DP iz Zadra.
- U noći između na 13. 8. 1995. počeo je kontraudar srpskih snaga u čijem su sastavu bili Podrinski korpus, dijelovi 1. i 2. Krajiške brigade te specijalci iz Banja Luke na prijevoj Derale. Pripadnici 141. brigade i 6. DP iz Zadra pružili su otpor značajan za razvoj situacije na bojišnici u tom trenutku. U borbama od 13. do 15. 8. 1995. neprijatelj je poražen, bez obzira na nadmoć u tehnici i ljudstvu - pripovijeda Juranko.
Nakon nekoliko dana odmora sudjelovao je i u akcijama Maestral te Južni potez, gdje su mu pogodili tenk, a on zadobio povrede glave, ramena i leđa. Danas je 50-postotni invalid u mirovini, ponosan je na dvije kćeri i suprugu Višnju. Vrijeme provodi pecajući i igrajući se sa psom Bebom.