Na sjednici Vlade danas će biti riječi o aktualnom stanju vezanom za potres te korona virus u Republici Hrvatskoj, aliNacrt prijedloga zakona o zaštiti potrošača (EU) te Prijedlog odluke o načinu izvođenja nastave u osnovnim i srednjim školama kao i na visokim učilištima u uvjetima epidemije bolesti COVID-19.
SJEDNICA VLADE
Na početku je premijer Plenković govorio o sastanku s Borisom Vujčićem oko prešutnih minusa.
- HNB će dostaviti analizu ove teme, kao Vlada ćemo tražiti najbolje rješenje za ovu problematiku. Prešutno prekoračenje očito je u raširenoj uporabi i doveo je do situacije da građani možda nisu bili ni svjesni većih kamatnih stopa. MOguće je limitiranje kamatne stope, ali da ne ugrozi egzistenciju naših sugrađana koji koriste taj instrument - rekao je Plenković i najavio sastanak s bankama idući tjedan.
Potom je govorio o rastu BDP-a i kako je Vlada stala iza privatnog sektora u korona krizi.
- Potporama smo obuhvatili gotovo svako drugo radno mjesto u Hrvatskoj. Toliko su bile masovne potpore i učinili smo sve da se izbjegne ugrožavanje egzistencije ljudi. Danas imamo više zaposlenih i više otvorenih radnih mjesta. Rastu i prosječne plaće - istaknuo je premijer.
Spomenuo je relaksiranje mjera vezane za koronu, ali i o mjerama za privatni sektor.
- Vidjeli smo da se epidemiološke okolnosti mijenjaju, no relaksiranjem mjera ograničenja dolazimo u situaciju da ćemo daljnje mjere za očuvanje radnih mjesta uskladiti. Za kolovoz su one 4000 kuna za ugostitelje, no obzirom da dolazimo u normalan režim rada, od 1. rujna će biti samo za event industriju, putničke agencije i noćne klubove - najavio je Plenković. Ostat će mjera skraćenog radnog vremena do kraja godine.
Vili Beroš je o situaciji oko korona virusa rekao da je dosad najveći dnevni porast bilježila Splitsko dalmatinska županija, ali danas je to Grad Zagreb.
- U zadnjih tjedan dana broj novozaraženih najveći je od svibnja. Danas imamo dvostruko više hospitaliziranih i tri puta više ljudi na respiratoru nego u rujnu prošle godine - rekao je Beroš i naveo da jedan dan liječenja oboljelog od covida košta 11 tisuća kuna.
- Nezahvalno je prognozirati, no ako se nastavi epidemija necijepljenja možemo očekivati nove mutacije, daljnji porast novooboljelih i hospitaliziranih - poručuje Beroš i poziva građane da se cijepe.