Na današnji se dan, 15. listopada, obilježava Svjetski dan ruralnih žena, povodom kojeg iz Hrvatske poljoprivredne komore poručuju kako su te žene još uvijek izložene različitim oblicima diskriminacije.
- Seoske žene u Hrvatskoj su vlasnice tek 30 posto obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG), a provode prosječno najmanje 22 sata tjedno radeći nevidljivi posao. Žene imaju znatno manja gospodarstva od muškaraca, i najčešće dolaze do OPG-a tako što ga naslijede od supruga. Brojna istraživanja pokazuju kako su žene u ruralnim područjima u nepovoljnijem ekonomskom i društvenom položaju. On je opterećen društvenim ulogama i očekivanjima ruralne zajednice, zasnovanima na tradicionalnijim rodnim ulogama i patrijarhalnim stavovim, poručuju iz HPK. Kako dodaju, velik je problem što se na rad žena izvan kuće i dalje gleda kao na zanemarivanje obitelji i kućanstva.
- Mi u HPK to želimo promijeniti, zbog čega smo u novom sazivu skupštine pokrenuli inicijativu i osnovali Odbor za mlade
poljoprivrednike i žene, izjavio je povodom Svjetskog dana seoskih žena predsjednik HPK Mladen Jakopović. Kako napominje, seoskim je ženama i ženama na farmama ograničen pristup zemlji, imovini i financijskim resursima, postoji i problem manjka vrtića. Prema podacima EU, žene čine manje od 50 posto ukupnog radno sposobnog stanovništva u ruralnim područjima, a upravljaju sa svega 30 posto obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Prema nekim istraživanjima, žene ostvaraju oko 35 posto ukupnog radnog vremena u poljoprivredi, što je puno, istovremeno brinući o obitelji i domaćinstvu, što je pak njihov "nevidljiv rad". Potrebno je regulirati njihov profesionalni status, rekao je Jakopović.
Od siječnja 2023. Agronomski fakultet i Hrvatska poljoprivredna komora partneri su u europskom istraživačkom projektu (Obzor Europa) GRASS Ceiling, u sklopu kojega se provodi i živi laboratoriji (living lab). Okuplja osam žena ekoloških inovatorica iz ruralnog
područja s kojima će se tijekom tri godine projekta aktivno raditi te ih poticati na razvijanje vještina i definiranje ključnih problema s kojima se suočavaju u svom radu i životu na selu. Kroz taj se projekt želi promijeniti položaj seoskih žena i poljoprivrednica.