Građanska inicijativa "Stop spalionici Rebro" uz potporu Zelene akcije organizirala je u subotu miran prosvjed protiv projekta spalionice opasnog otpada u sklopu KBC-a Zagreb. Javna rasprava o spalionici završava u ponedjeljak, a na prosvjedu se, kažu organizatori, okupilo više od 300 ljudi, a većinom su to stanovnici maksimirskog područja. Prosvjednici su se okupili ispred zagrebačkog parka Maksimir i krenuli prema Rebru.
- Za sada nema reakcije, mi čekamo studiju izvodljivosti koja bi nam pokazala na koji je način KBC Zagreb došao do ovog zaključka. Naši stručnjaci tvrde da postoje puno bolja i efikasnija rješenja koja nisu na štetu ljudi ni samog okoliša. Šaljemo poruke da se ovaj projekt zaustavi u ovoj fazi. Mi ne znamo kako je došlo do tog projekta, oni nam nisu transparentno pokazali - rekla je Maris Špero iz građanske inicijative Stop spalionici Rebro za HRT.
Spalionica bi se trebala nalaziti u neposrednoj blizini vrtića i škole, a prva studija utjecaja na okoliš pojavila se krajem prosinca prošle godine. Na drugu studiju još čekaju, a reakcije nema ni od Grada Zagreba ni od Ministarstva.
- Bili smo i na Skupštini na Odboru za zaštitu okoliša nadamo se da će oni formirati mišljenje i da će Grad uskoro formirati mišljenje, da će poslušati svoje građane, da će pogledati što se ovdje danas događa i što im poručujemo - kaže Špero.
- Sumanuto je time više što nije samo u pitanju škola, vrtić, u pitanju je jedno veliko naselje. U pitanju je sam položaj na vrhu brda gdje će u slučaju sjeverca koji ovdje jako puše, te čestice će plutati po cijelom gradu i raznosit će se - istaknula je učiteljica Marija Veronkica Cvjetković.
- Građane pozivamo da se informiraju o ovome projektu i potpišu peticiju kako bi ga mogli zaustaviti. Trenutno imamo prikupljeno preko 10 tisuća potpisa. Inzistiramo da demokratski postupak u cijelosti bude transparentan, što do sada nije bio - poručila je Špero.
Stotine prosvjednika se okupilo izražavajući nezadovoljstvo brojnim transparentima i uzvicima kao što su "Stop spalionici, stop lažima, stop zagađivanju zraka", "Studija lakrdija", "Maksimir ne damo" i "Gdje ima dima, nema zdravlja".
Inicijativa navodi da su ključni argumenti protiv izgradnje spalionice nedostatak procjene rizika i inicijalne studije izvodljivosti koja bi uopće dokazala da je spalionica najbolje rješenje za Maksimir. Također, da je jednako važna i opasnost koja vreba iz činjenice da je pozicionirana u gusto naseljenom području. Sutra završava javna rasprava o spalionici, a inicijativa očekuju da Ministarstvo gospodarstva pregleda sve prigovore kojih je stiglo preko 800 na adresu ministarstva.
- Očekujemo (...) da se odustane od studije i da se projekt zaustavi u ovoj fazi - dodaje Špero te je istaknula i manjkavosti projekta napominjući da je Ministarstvo gospodarstva dosada netransparentno po ovome pitanju. Kada je projekt izašao na raspravu 30. prosinca nije bila dostupna cijela dokumentacija već skraćena verzija.
- Tek 19. siječnja smo uspjeli dobiti u cijelosti studiju, te tražili produljenje javne rasprave. Koja se produljila na dvadeset dana tijekom čega se manipuliralo dokumentacijom - govori Špero pojašnjavajući da je o problemu obaviještena Europska unija.
U blizini samog ulaza na Rebro prosvjednicima su se obratili i drugi aktivisti, a građani su uzvicima "Plenki i Vili gdje ste se krili?" izrazili nezadovoljstvo aktualnom vladom po pitanju projekta.
- Ovo nije ni prvi ni zadnji ovakav projekt i zadnjih desetljeća imamo konstantu borbu za zdravlje građana - rekao je okupljenima Ivan Kos, predstavnik udruge Eko Zagreb.