To je to što me zanima!

Plenki se hvali lex Agrokorom: 'Zakonom smo spriječili kolaps'

Možemo podvući crtu i reći da smo u krajnje izvanrednim okolnostima reagirali odgovorno i ponašali onako kako se Vlada treba ponašati, a to je brinuti o javnom interesu, kazao je premijer
Vidi originalni članak

Na početku sjednice Vlade u srijedu premijer Andrej Plenković podsjetio je kako su na telefonskoj sjednici početkom tjedna omogućili dokapitalizaciju Petrokemije.

- Jedna od najvažnijih tema danas je Petrokemija, još jedno od brojnih tranzicijskih problema koje je došlo nama na red. Očekujem tijekom dana da se sve uplate izvrše i da se na Skupštini potvrde sve odluke i imamo novu korporativnu strukturu. Važno je da tvornica s 50 godina iskustva nastavi djelovati s boljim poslovnim i financijskim rezultatima. Misli da smo na dobrom putu i da je to važna poruka i Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji - istaknuo je.

Osvrnuo se i na slučaj Agrokor i odluku Visokog trgovački sud koji je potvrdio nagodbu

- Mislim da ta odluka predstavlja zaokruživanje i pravnog procesa koji se odnosi na restrukturiranje najveće kompanije. Pokazalo se da je zakon od sistemskog značaja polučio uspjeh - rekao je i ponovio kako je Vlada spriječila krizu gospodarstva, financijski udar na državu, da brojni OPG-ovi ostanu bez izvora prihoda, zadržala radna mjesta...

- Na taj način, bez trošenja sredstava iz državnog proračuna, spriječili smo kolaps koji bi donio puno, puno štete. Možemo podvući crtu i reći da smo u krajnje izvanrednim okolnostima reagirali odgovorno i ponašali onako kako se Vlada treba ponašati, a to je brinuti o javnom interesu. Dodatno je dobro da je ispravnost zakonskog okvira potvrđena i na Ustavnom sudu - rekao je Plenković. 

Podsjetio je i na dolazak potpredsjednika Europske komisije Valdisa Dombrovskiskog s kojim su razgovarali o reformama i uvođenju eura. 

- Čeka nas ulazak u tečajni mehanizam 2, naša je ambicija 2020. godine. Bugarska je dobar primjer koji možemo slijediti - istaknuo je. 

Izjave oko otpisa duga na kojem su se našli i milijunaši

Stupanjem na snagu Zakona o otpisu dugova fizičkim osobama 21. srpnja ove godine, Grad Zagreb je odlučio građanima čiji su računi u blokadi i pod ovrhom otpisati do 10.000 kuna dugova za komunalije. No, za opraštanje nije korišten nikakav socijalni ni imovinski cenzus, već će se dugovi opraštati svima.

Pa su se na popisu, kako je objavio Jutarnji list, našla brojna zvučna imena, koja se nikako ne mogu smatrati socijalnim slučajevima, poput bivšeg generala HV-a Vladimira Zagorca, Zorana Burića, supruga ministrice vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić, Zorana Mamića, Zvone Bobana, Zvonka Zubaka...  

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u srijedu uoči sjednice Vlade poručio je kako ne zna pod kojim uvjetima Grad otpisuje dugove. 

- Ja ne znam pod kojim uvjetima, ali tamo gdje se moglo je trebalo naplatiti - rekao je.

Ministrica demografije Nada Murganić poručila je da nije dobro da se dugovi praštaju bogatašima.

- Ja mislim da to nije dobro, ali je obaveza opomenuti ljude, slati opomene i sigurno da su dobili pravodobno upozorenje da su dužni vjerujem da bi ti bogataši, ljudi koji imaju sredstava, podmirili svoje dugove - poručila je Murganić istaknuvši kako je kriterije donio Grad Zagreb, odnosno Skupština.

- Svatko tko ima dovoljno sredstava mora podmirivati svoje obaveze, a oni koji to ne mogu, a to su socijalno ugroženi, za njh se trebaju naći sredstva da im se olakšaju svakodnevne životne teškoće - rekla je. 

Na pitanje novinara da li je suprug ministrice Pejčinović Burić socijalni slučaj, poručila je kako on to sigurno nije.

Vlada će, prema najavi, u saborsku proceduru uputiti niz izmjena i dopuna zakona kojima je zajednički nazivnik objedinjavanje raznih inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.

Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je, naime reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu od početka iduće godine, kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova koji se sada obavljaju u inspekcijama više ministarstava. 

Na dnevnom će redu tako, među ostalima, biti prijedlozi izmjena i dopuna Zakona o zaštiti od buke, Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, Zakona o predmetima opće uporabe, Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom, Zakona o uvozu hrane i hrane za životinje iz trećih zemalja i brojni drugi. Vlada će dopuniti i Odluku o zaprječivanju cestovnih komunikacija i putova na državnoj granici s Bosnom i Hercegovinom i Republikom Srbijom.

Idi na 24sata

Komentari 43

  • 01.11.2018.

    U ožujku 2017. g. na pitanje o problemima u Agrokoru Plenković je odgovorio da je to privatna firma i da Vlada RH nema nikakve poveznice s istom. U listopadu 2018. g. na pitanje o problemima u Uljaniku Plenković je odgovorio, da je to privatna firma i da Vlada RH nema nikakve poveznice s istom. Za Agrokor je donesen zakon naziva : kako očerupati masnu koku i omastiti brk. Za Uljanik ne. Kokoš je pothranjena, ne nosi jaja i uskoro će krepati.

  • bbbdado 01.11.2018.

    Onda Plenki reci ti nama čiji je na kraju Agrokor ?

  • 2 x general 01.11.2018.

    da je ovo imalo pravn adržava agrokor bi se riješio u 48 sati. neka se javno objave svi skrbnički računi dioničara firmi i sve jasno odavna. dobro je domagoj margetić pisao i nažalost tak završil.

Komentiraj...
Vidi sve komentare