To je to što me zanima!

Na pregovore došao i Linić, no dogovora sa seljacima nema

Predsjednik Sindikata hrvatskih seljaka Tomislav Pokrovac je kazao da traže potpunu isplatu potpora te povećanje otkupne cijene pšenice na barem 1,38 kuna
Vidi originalni članak

Pregovori ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine i ministra financija Slavka Linića s predstavnicima Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), udrugom poljoprivrednika i otkupljivača pšenice o modelima olakšica i mjerama za pomoć poljoprivrednim proizvođačima danas je završila bez uspjeha. Poljoprivrednici su pristali sjesti za stol bez obzira na to što se sastanku nije odazvao premijer Zoran Milanović. Njegovim dolaskom, kao i ministra Linića, seljaci su uvjetovali pregovore. Nakon dva maratonska sastanka u Ministarstvu poljoprivrede, seljaci su se odmah našli da dogovore daljnje akcije.

- Ostajemo na cestama. Detalje još dogovaramo - rekao nam je Petar Pranjić, čelnik udruge Baranjska brazda poslijepodne. I dok su bezuspješni razgovori trajali satima, seljaci su s traktorima na cesti danas šesti dan prosvjedovali. Napetost se na slavonskim i baranjskim cestama mogla rezati nožem. Čekao se glas iz Zagreba, a seljaci su cijelo vrijeme bili složni - s cesta ne idu jer više nemaju što izgubiti.

- Puno je ljepše spavati u krevetu, nego pod nebom. I nama je dosta - ogorčen je Branko Topić, koji je svoj traktor parkirao na punktu u Đakovu. Seljaci su na izmaku snaga, “prže” se na suncu šest dana, a zbog besparice “žedni” su im i traktori. Rezervoare im je danas napunio obrtnik Vlado Sičaja, koji im je donio 1200 litara goriva.

- Trebat će nam gorivo da upalimo traktore nakon sastanka pa ili odemo kući ili se premjestimo na druge ceste i granice - odlučni su.

Podršku je prosvjednicima u Đakovu iskazao i Đurica Pardon, župnik iz Punitovaca.

- Vjernici redovito mole za kruh naš svagdašnji, a treba znati cijeniti i trud potreban da taj kruh nastane. Poljodjelci trebaju moći živjeti od svoga rada - poručio je, ističući kako je došao u “svoje ime” te da se time ne izražava službeni stav Crkve. 

Baranjski se Čeminac automobilima moglo jedino zaobići. Policija je zatvorila glavnu cestu i ulaz u selo s obje strane. Traktori su parkirani, a seljaci su se “poslagali” uz kuće, hvatajući hladovinu, ili su osvježenje potražili u obližnjem kafiću. Predsjednik Sindikata hrvatskih seljaka Tomislav Pokrovac je kazao da traže potpunu isplatu potpora te povećanje otkupne cijene pšenice s 1,05 na barem 1,38 kuna po kilogramu. Cijena od 1,05 kuna, prema njegovim riječima, ne pokriva ni trošak proizvodnje. Tvrdi da 80 posto državnih potpora primaju veliki kombinati, a ostatak odlazi seljacima. Iz resornog ministarstva pak poručuju da je do sada isplaćeno gotovo 2,4 milijardi kuna poticaja i to puno ranije nego je bila praksa ranijih godina te da su isplatili onoliko novca koliko je bilo na raspolaganju u proračunu.

Idi na 24sata

Komentari 283

  • DavorMilaković 15.08.2013.

    koliko znam linič je ministar financija,a ne poljoprivrede zašto se rušila cujena pšenice od lani ako jesve poskupilo do trideset posto treba staviti realnu cijenu i netreba biti poticaja jer poticaji su samo zavaravanja i muljanj

  • zng108 14.08.2013.

    od uvijek je bilo da seljake podcjenjuju i lazu oni posiju gledaju u nebo mole se bogu da ima rod i onda cjena otkupa bude smjesna to se zove otimacina,iste te zitarice kad se otkupe od seljaka jeftino prodaju se daleko skuplje negdje i tad se opet uvezu jeftine zitarice za nase potrebe........politicari lopov do lopova........

  • Green_1 13.08.2013.

    Pazi, poljoprivrednik je privatnik i nitko ga ne tjera da proizvodi nešto što mu se ne isplati. Zašto sijati žito, kada se već godinama zna da ono nije isplativo (barem na malim površinama)? Postoji voće, povrće i ostale kulture koje su daleko isplativije,,, znam iz osobnog iskustva. A što se tiče traktora to je više bila metafora o ulasku u nepotreban rizik,, mnogi su se polakomili i mislili brzo zaraditi i olakšati si posao s modernim strojevima, ali to s obzirom na trenutnu situaciju, ne prolazi. A ima tu dosta foliranata,,, evo u mom selu, najljepša i najmodernija kuća je izgrađena od strane poljoprivrednika koji najviše kuka i prvi je na prosvjedima,,, kako? A blokiranje cesta je nešto jako nepravedno,,, uzimati nekome 20 ili 30 kn (gorivo za obilazak) i s tom ucjenom tražiti svoja prava??? što bi se desilo da radnici nekakve tvrtke koji nisu dobili plaću, zablokiraju njive u vrijeme žetve tražeći svoja prava?

Komentiraj...
Vidi sve komentare