Potpredsjednik Hrvatskoga sabora HDZ-ov Željko Reiner rekao je u srijedu kako su glavna tema koalicijskog sastanka bile izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti te da nije bilo riječi o smanjenju plaća u javnom i državnom sektoru.
"Svi smo se složili oko toga da je u ovoj posebnoj situaciji Hrvatska, a i cijeli svijet, izložena jednom novom virusu koji nije postojao kada se zadnji put taj Zakon donosio. Moramo ga prilagoditi kao što smo prethodno prije desetak dana prilagodili Zakon o zaštiti", rekao je Reiner nakon sastanka vladajuće koalicije.
O tome hoće li uvesti prilagodbe koje je tražila oporba, rekao je da s time nije upoznat, ali da će se o amandmanima raspravljati, ako ih bude.
Upitan koliko daleko predloženi Zakon treba ići s obzirom na primjerice praćenje mobitela, odgovorio je da Zakon o kojem su razgovarali nema veze s praćenjem mobitela te da se to odnosi na jedan drugi zakon koji će, zbog određenih primjedbi oporbe, ići u drugu čitanje.
"Na ovaj Zakon zapravo nije bilo nekih primjedbi koliko ja znam i očekujem da se donese jednoglasno. Smatram da svim saborskim zastupnicima mora biti na srcu prvenstveno zdravlje, ali i životi onih koji su ih birali", ocijenio je Reiner.
Potvrdio je da se će se on retroaktivno odnositi na svih 26 odluka koje je Nacionalni stožer civilne zaštite donio do sada, kao i na one buduće, te objasnio da nije riječ o klasičnoj retroaktivnosti, već "kvazi retroaktivnosti" jer se odnosi na događaj koji se dijelom dogodio, događa se sada, a događat će se i u budućnosti.
Ne postoji prijedlog o rezanju plaća od 20 posto
Reiner je rekao da na sastanku nije bilo razgovora o smanjenju plaća u javnom i državnom sektoru i da, koliko mu je poznato, ne postoji prijedlog o rezanju plaća od 20 posto.
Poručio je i da sve odluke treba donijeti u dogovoru sa sindikatima u skladu s razvojem financijske situacije.
Što se tiče koraka potrebnih za izlazak iz krize, Reiner je rekao da je predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak napomenuo da o tome moraju početi razgovarati te da su svi za to, ali da su trenutno koncentrirani na donošenje ovog Zakona.
"Jasno je da moramo ozbiljno razgovarati o tome što kad epidemija počne jenjavati. Nitko ne zna kad će ona prestati, međutim kad prestane onda moramo biti spremni za rješavanje gospodarskih problema koji će se nama nametnuti, kao i svim ostalim zemljama", istaknuo je Reiner.
Što se tiče promjena određenih zakona kako bi se fizičkim osobama olakšalo ovo razdoblje u vidu zamrzavanja ovrha i isplaćivanja punih plaća, rekao je da je na sastanku spomenuto da je takav zakon pripremljen te da vjeruje "da će vrlo brzo ići Zakon o ovrhama u saborsku proceduru".
Štromar o rezanju plaća: Treba se prilagoditi gospodarstvu
Ministar graditeljstva Predrag Štromar izjavio je u srijedu da se po pitanju rezanja plaća javnom i državnom sektoru zbog krize nastale pandemijom koronavirusa treba prilagoditi gospodarstvu.
"Naravno, treba se prilagoditi gospodarstvu, kako će disati gospodarstvo tako moramo i mi. Samom ovom odlukom da se više ne zapošljava, prirodni odljev u upravi je oko pet tisuća ljudi", rekao je novinarima Štromar uoči užeg kabineta Vlade odgovarajući na pitanje o rezanju plaća javnom i državnom sektoru.
Dodao je da je "ovo dobra prilika da budemo efikasniji, prvenstveno digitalizacijom, koju provodimo već dvije i pol godine",
Na pitanje kada bi se to moglo dogoditi kazao je da će to pokazati smjer u kojem ide Vlada. "Gospodarstvo nam je najbitnije poslije koronavirusa", dodao je.
Istaknuo je da će o novom setu mjera koje će HNS predložiti Vladi govoriti predsjednik te stranke.
Naglasio je da su razgovarali s predstavnicima banaka kojima su dali uputstva o promijeni ugovora o kreditiranju za APN-ove stanove. Prema pravilima ugovor s APN-om se ne smije mijenjati dvije godine, no s obzirom na nove odluke o moratoriju na kredite, to se sada mijenja.