Prije malo više od mjesec dana je počela obnova zagrebačke katedrale nakon potresa. Prema prvim nalazima, za obnovu su potrebni iznimno skupi zahvati, koji se ne odnose samo na vanjsku zamjenu kamena, nego i na statiku, konstrukciju ali i obnovu unutrašnjosti.
Na vrh jednog od tornjeva katedrale se dizalicom popela HTV-ova ekipa i razgovarala s vozačem dizalice.
- Iskreno, ovo je laganini. Kakvih sve ima poslova, ovo je za u penziju, iskreno doslovce, rekao je Marijan Konjuh, vozač dizalice.
Na samom vrhu su vidljiva teška oštećenja, a riječ je o posljednjih 10 metara jednog i drugog zvonika
- Oni bi primjerice, za potres magnitude 4 negdje kod Markuševca vjerojatno pali - i jedan i drugi vrh tornja - rekao je Damir Lazarević, autor koncepta konstrukcijske obnove katedrale.
Na samom vrhu su kameni, ukrasna mitska bića vodorige ili garguji su bića u obliku zmaja koja iz usta rigaju vodu. Legenda kaže da su se u Zagreb doselila u isto vrijeme kada i Hermann Bollé i zbog toga su čest motiv na zagrebačkoj katedrali. Ti elementi koje ste istaknuli su posebno opasni jer su to istake koje mogu pasti, su slabo pridržane. Mi smo smo već pregledali velik broj tih elemenata i većinu elemenata ćemo ukloniti, rekao je Lazarević.
Osim vanjštine mijenja se i unutrašnjost. Iz katedrale su tako uklonjeni i poznati lusteri iz kockarnice u Las Vegasu, a stan u zvoniku pretvoren je u skladište.
Cilj obnove je zadržati izvorni Bolléov rad te dodatno ojačati konstrukciju zbog mogućih novih potresa.
- Grubo rečeno, katedrala je kontrukcijski sustav koji smo kopirali možda iz nekih drugih država koje nemaju potresa, i suštinski smo je samo prilagodili, povezali, sašili u jednu cjelinu kako bi ona bila sigurnija za buduće potrese, naglasio je dr. sc. Josip Atalić, izv. prof., iz Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo, jednog od glavnih projektanata.