To je to što me zanima!

Na Hvaru krenula procesija ‘Za križen‘: Tradicija i čast duga 500 godina na koju se čeka

Procesija u Jelsi najposebnija je, jer se na kraju puta križonoša s križem zatrči preko glavne pjace. Svake godine na otok Hvar zbog ove procesije dođe veliki broj vjernika
Vidi originalni članak

Procesija "Za Križen" svake godine se održava na središnjem dijelu otoka Hvara, a ovogodišnja procesija održat će se danas, 14. travnja. Kreće na Veliki četvrtak i tako već više od 500 godina, a održava se bez obzira na kišu, vjetar i ostale vremenske neprilike.

POGLEDAJTE VIDEO:

 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ove godine križ nosi Toni Gamulin, a jedna je to od najvećih časti na otoku. Lista čekanja je poprilično duga.

Vremenske neprilike mogu utjecati na broj sudionika, no ne odlučuju o neodržavanju same procesije. "Za Križen" se na Hvaru nije išlo jedino ratne 1944. godine, no otočani su je u suradnji sa zapovjedništvom izbjegličkog logora organizirali u afričkom El Shattu, gdje ih je bilo oko 3000. 

NEVJEROJATAN ARTEFAKT U bazilici Svetog groba otkriven drevni oltar, našli ga istraživači

Procesija kreće u 22 sata na Veliki četvrtak i to iz šest mjesta na otoku, tj. iz Jelse, Pitava, Vrisnika, Svirača, Vrbanja i Vrboske. Predvodi je križonoša, a za to mjesto zapisuje se i nekoliko godina unaprijed. Križ ove godine u Jelsi nosi Luka Belić, u Pitvama Paulo Duboković, u Vrisniku Dragan Maligec, u Vrbanju Ivan Vodanović, u Svirčima Ljubo Makjanić te u Vrboskoj Pero Gabelić.

Križevi su teški 10 do 15 kilograma, a ukupna staza križnog puta je duga 20 kilometara. Hoda se cijele noći te se staje u svakom mjestu, a procesija se u mjesto iz kojeg je krenula vraća na Veliki petak oko 7 sati ujutro. 

Procesija je pod zaštitom UNESCO-a

NAKON ODLUKE STOŽERA Kardinal Bozanić: Ukidaju se mjere u zagrebačkim crkvama

Uz križonošu je svečana pratnja, koju on sam izabere, a čine je: dva nosača svijećnjaka (kandeliri), 6 do 12 nosača teških voštanih svijeća (torci), 8 i više, čak do 30-ak nosača svečanih fenjera (ferala), dva pratioca križonoše za njegovu sigurnost na putu, dvojica glavnih pjevača Gospina plača i još 3-4 pjevača koji pjevaju (“odgovaraju”) responzorij.

Procesija u Jelsi najposebnija je, jer se na kraju puta križonoša s križem zatrči preko glavne pjace. Svake godine na otok Hvar zbog ove procesije dođe veliki broj vjernika, a od 2009. godine je procesija na UNESCO-voj listi nematerijalnih dobara svjetske baštine.

Idi na 24sata

Komentari 65

  • empatija 15.04.2022.

    to su oni koji su dok je na snazi bio strogi lockdown trčkaraki Hvarom, a ostali smrtnici nisu mogli ni najbliže pokopati kako treba

  • mrzimpoloticare 15.04.2022.

    Slava Kristu❤️❤️

  • 15.04.2022.

    Ne morate čekati red, odete u šumu i nosite drva, bar neka korist za razliku od ovoga....

Komentiraj...
Vidi sve komentare