To je to što me zanima!

Na fakultetima u BiH je zbog lažnih diploma uhićeno 11 ljudi, zaplijenjeno 84.248 eura

Akcija je provedena na visokoobrazovnim ustanovama u osam gradova, a policijski inspektori navodnos u upisali fakultete, te vrlo brzo uspjeli kupiti diplome. Sveučilište Mostar javlja da kod njih nije bilo pretresa ni uhićenih
Vidi originalni članak

Djelatnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u utorak i srijedu odradili su pretrese na 18 lokacija u stambenim objektima i na visokoobrazovnim ustanovama. Kako su izvijestili, pretresi u sklopu akcije "Klaster" su bili na području Banje Luke, Bijeljine, Istočnog Sarajeva, Prijedora, Kozarske Dubice, Brčkog, Travnika i Mostara. Akcija se provodi zbog krivotvorenja i prodaje lažnih srednjoškolskih i sveučilišnih diploma, a zasad nema informacija ima li umiješanih iz Hrvatske, no, kako javlja portal infordar.ba, istraga je proširena i na privatna sveučilišta u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori. 

VELIKA OPERACIJA KLASTER Pretresi na fakultetima u BiH: Privedeno više ljudi zbog lažnih diploma u Mostaru, Travniku...

U prostorije SIPA-e privedeno je 11 ljudi, zaposlenika i dužnosnika više fakulteta i sveučilišta, a pretresene su i njihove osobne stvari. Prilikom pretresa je otkriveno i privremeno oduzeto 75 osobnih studentskih dosjea, 165.000 konvertibilnih maraka (84.248 eura), matične knjige, evidencije i druga poslovna dokumentacija, računala i druga tehnika. Pronađeno je i na desetke krivotvorenih diploma

Tužiteljstvo BiH objavilo je kako se prema prikupljenim dokazima sumnja da su "osumnjičeni nezakonitim aktivnostima stekli iznos nezakonite imovinske koristi od više od 600 000 KM", a pronađen i zaplijenjen je novac u u različitim valutama i apoenima. Kako ističu u Tužiteljstvu, još se utvrđuju konačni razmjeri počinjenih krivičnih djela.

Istraga trajala tri godine

Istraga traje i dalje, no mediji u BiH prenose neslužbenu informaciju kako su policijski inspektori kao lažni studenti upisali fakultete, te uspjeli dogovoriti i dobiti lažne diplome. Smatra se da će to biti i ključni dokaz u slučaju za koji tamošnja javnost smatra jednim od najvećih u borbi protiv korupcije u visokom obrazovanju.

Kako nam pojašnjavaju u našem Ministarstvu znanosti i obrazovanja, može se raditi o uzimanju mita za ispite, klasičnom "štancanju" i prodaji lažnih diploma, o čemu je ovdje vjerojatno riječ u najviše slučajeva, te izdavanju ovlaštenih diploma, ali bez položenih ispita - to je i najkompleksnije krivično djelo. 

Sa Sveučilišta u Mostaru, na kojem predaje i dio profesora iz Hrvatske, te studiraju brojni studenti iz naše zemlje, javljaju kako njihovi profesori i dužnosnici nisu među uhićenima. Poručili su kako ovo sveučilište uopće nije bilo pod istragom SIPA-e.

U BiH su odmah krenule i brojne reakcije političara. Zastupnik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milanko Mihajilica poručio je kako su u RS-u uhapšeni dekani i profesori visokoškolskih ustanova te kako je to "početak razbijanja organizirane grupe blisko povezane sa samim političkim vrhom", prenosi portal klix.ba. Javni i privatni univerziteti u Republici Srpskoj moraju postupati i djelovati u skladu sa zakonom, izjavio je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS.

Inače, istraga je trajala tri godine,  pod istragom je više privatnih visokoobrazovnih institucija u Republici Srpskoj, Federacije BiH i Brčko distriktu.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • mars889 22.02.2023.

    kad bi kod nas dublje pročešljali

  • vinja 22.02.2023.

    Tako je to kad svako selo ima fakultet. Svi moraju biti visoko obrazovani pa je onda jednostavnije prodavati diplome.

  • živila Hrvatska ŽIVILA! 22.02.2023.

    večina Hrvatskih političara su rođeni u bih pa migrirali u sabor...a i ovi koji nisu su tamo kupovali diplome...

Komentiraj...
Vidi sve komentare