To je to što me zanima!

Muke po prijevozu: 'Učenici idu skupa busom ili tramvajem, mi ih tek u školi možemo odvajati'

U školu neće smjeti ulaziti roditelji, osim po jedan roditelj prvašića prvog dana škole. Nakon toga, učiteljica će djecu preuzimati na ulazu škole, te će im u školi pomagati da se presvuku i slično
Vidi originalni članak

Što će biti ako se učiteljica razredne nastave razboli i dobije temperaturu dok je na nastavi?

POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ona će morati odmah kući. A što će tad biti s djecom? Inzistira se na ‘balončićima’ u nižim razredima, čak i da im ne dolaze nastavnici izbornih predmeta. Hoće li onda i učenici morati kući, pita se Igor Matijašić, ravnatelj Osnovne škole Milana Langa u Bregani. Oni i njegovi kolege u iščekivanju su detaljnog dokumenta o organizaciji nastave prema epidemiološkim mjerama koje ovaj vikend objavljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

ZA SIGURNU ŠKOLSKU GODINU Učitelji pisali Fuchsu i iznijeli mu deset najvećih problema

Svi se nadaju detaljnijim odgovorima na mnoga pitanja koja pokušavaju riješiti posljednjih dana prije početka nove školske godine.
Osnovne mjere su već poznate i bit će slične onima koje su se provodile proljetos. No još je mnogo neodgovorenih pitanja.

- Najveći nam je problem prijevoz. Imamo mnogo učenika putnika. U matičnoj školi to su učenici od 5. do 8. razreda, a u područnoj školi su učenici od 1. do 4. razreda. No oni se do škole svi voze istim autobusom, a mi ih onda po strogim pravilima razdvajamo. Tko će garantirati da djeca u autobusu drže razmak i nose maske - ističe Matijašić. On, kao i mnogi drugi ravnatelji, poslali su upite osnivačima.

Ministar Radovan Fuchs po tome pitanju apelira na odgovornost samih učenika i roditelja, koji bi trebali preuzeti na sebe dio edukacije djece. No kako garantirati sigurnost za, primjerice, srednjoškolce u Zagrebu, koji se voze često pretrpanim tramvajima i autobusima? Tih garancija nema ni za organizirani školski prijevoz.

Ono što je mnogima nejasno je procedura odlaska u samoizolaciju u slučaju probijanja korone u školu. Prema objavljenim edpidemiološkim mjerama, ako jedno dijete na satu dobije temperaturu, počne kašljati itd., ono će biti smješteno u posebnu prostoriju dok po njega ne dođu roditelji. Ostatak razreda i učiteljica/nastavnik ne odlaze s nastave. Škola ne traži testiranje, niti ima pravo slati dijete u bolnicu. O testiranju i odlasku specijalistu odlučuje isključivo djetetov nadležni liječnik.

JEDAN OKO 200 KUNA Za srednjoškolske udžbenike će neki izdvojiti više od 2000 kuna

Ako u razredu istovremeno oboli više djece sa simptomima COVID-19, ili učiteljica, tad će se napraviti epidemiološki nadzor. Ako neko ili više djece, ili učiteljica, jesu zaraženi, onda u samoizolaciju ide cijeli razred. U slučaju predmetne nastave, o samoizolaciji za nastavnika također odlučuju epidemiolozi. Nastavnici u samoizolaciji rade online nastavu, a ako su bolesni, odlaze na bolovanje.
Nije još jasno trebaju li svi nastavnici u samoizolaciju koji će biti u kontaktu sa zaraženim učenicima ili kolegama, no to će se, saznajemo, određivati od situacije do situacije.

U školu neće smjeti ulaziti roditelji, osim po jedan roditelj prvašića prvog dana škole. Nakon toga, učiteljica će djecu preuzimati na ulazu škole, te će im u školi pomagati da se presvuku i slično. U školama ističu i kako će biti problema s organizacijom toaleta, s obzirom na to da bi svaki razred morao imati svoj higijenski čvor.

UGLEDNI VIROLOG OTKRIVA: 'Djeca teško prenose virus dalje i dobro je da opet krenu u školu'

Najteže će biti postaviti izbornu nastavu i tjelesni, s obzirom na zahtjev da se razredi na miješaju. Ministar ističe da se za izbornu nastavu preporučuje online nastava, jer tu najčešće dolazi do miješanja učenika iz različitih razreda. No u nekim školama, kako piše Telegram, već se predlaže da tijekom nastave vjeronauka u učionici ostaju i učenici koji ga ne pohađaju. Roditeljima se to ne sviđa.

Iako ističu kako su mjere trebale biti donesen mnogo ranije, i ravnatelji i nastavnici ističu kako će sve pripremiti na vrijeme, te da nije potrebna dodatna panika. Najteže će biti prvih mjesec dana, a onda će se stvari ipak posložiti, kažu nam naši sugovornici. Roditelji se, pak, najviše pribojavaju zaraze zbog ugroženih članova kućanstva i to što bi starija djeca trebala stalno nositi maske, no većina ih je za to da djeca redovno pohađaju nastavu.

Idi na 24sata

Komentari 53

  • Bokser 30.08.2020.

    Roditelji ako imate mozga i stalo vam je do vase djece nemojte ih uopce vise slati u skolu jer ovi ljudi im ne zele dobro uopce...

  • lalalana1 29.08.2020.

    U autobusim su ocajne guzve ujutro kad skolarci krenu, pa to je covjek na covjeku. I ne nema koristi od krenuti ranije jer na svim busevima koji u nasem naselju idu svakih 20 min, je isti cirkus. Moje dijete ide sat vremena prije skole a ima 5 stanica s busom jer su ujutro u zapadnom djelu grada ZG ocajne guzve i jedva stize na nastavu. Vozi se svih 50 minuta na stepenicama jer u bus se od guzve ne moze dalje. Bas ce tu biti zasticen od korone.

  • livija i ja 29.08.2020.

    Pravila kao da imamo švicarski standard -zaboravljaju da živimo u nesređenoj korumpiranoj državi .

Komentiraj...
Vidi sve komentare