To je to što me zanima!

Mrak Taritaš: 'Godinu dana nakon nesreće, Banožiću još nije počelo suđenje. Zašto je tako?'

To je vladavina prava na HDZ-ov način, zakone pišu kako im odgovara, a kad to nije moguće, zaobiđu ih, kazala je Mrak Tartaš
Vidi originalni članak

 Saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš (Glas) istaknula je u utorak kako neki primjeri pokazuju da hrvatsko sudstvo zna i može brzo donijeti presudu, ali da to nije slučaj i s prometnom nesrećom koju je prije godinu dana skrivio bivši ministar Mario Banožić.     U toj je nesreći smrtno stradao otac dvoje djece, a godinu dana nakon nje, suđenje bivšem ministru nije počelo, nije potvrđena ni optužnica, rekla je zastupnica u saborskom govoru na slobodnu temu.

Podsjetila je pritom na nesreću iz travnja ove godine u kojoj je smrtno stradalo dvoje mladih i u kojoj je okrivljenoj početkom listopada izrečena nepravomoćna presuda, te naglasila kako to pokazuje da naše sudstvo zna i može brzo donijeti pravdu.

BANOŽIĆ JE NA SLOBODI Banožiću još ne sude, a prošlo je godinu dana. Brat poginulog kaže: 'Ovo je velika tragedija'

Zašto to nije slučaj kad se radi o HDZ-ovcu Banožiću, upitala se Mrak Taritaš i zaključila kako je „prava, mračna i porazna istina da svaki 'Pero' dobro zna da za njega vrijede jedna, a za HDZ-ove moćnike druga pravila“.

„To je vladavina prava na HDZ-ov način, zakone pišu kako im odgovara, a kad to nije moguće, zaobiđu ih“, kazala je i ustvrdila da je, za razliku od „normalne države“ u kojoj iznad zakona i Ustava ne postoji nitko i ništa, u našoj iznad svega i ispred svega, HDZ.

Baksa: Vladina statistika drugačija je od hrvatske stvarnosti

Ivica Baksa (NPS) kazao je kako je statistika koju servira Vlada, drugačija od stvarnosti koju žive hrvatski građani.

GODINU DANA NAKON NESREĆE Radman: 'Čujem se s Banožićem tu i tamo. Čestitamo si Uskrs'

Iza šarenih brojki građani se svakodnevno bore sa nejednakostima, izjavio je pa nabrojao štrajk u zdravstvu zbog loših plaća, sve duže liste čekanja, podatak da čak 85 posto umirovljenika jedva spaja kraj sa krajem, odlazak mladih. Naši mladi ne žele tu statistiku, oni žele perspektivu, kazao je Baksa i naglasio kako je njihov odlazak u inozemstvo odraz dubokog osjećaja da u Hrvatskoj nemaju perspektive.

Marin Mandarić (HDZ) naglašava pak kako je Moodys, jedna od tri renomirane svjetske agencije, povećala rejting Hrvatske za dvije razine, s 'Baa2' na 'A3', uz stabilne izglede.

To je jako bitna vijest za Hrvatsku, još prije nekoliko godina činilo se nestvarno da bismo po rejtingu mogla doći A razinu, kazao je zastupnik i objasnio novi rejting upornim, odgovornim radom Vlade.

GODIN DANA OD NESREĆE Božinović o Banožiću: Meni je žao zbog toga. Kad će početi suđenje? To pitajte pravosuđe

Sada samo na razini Slovenije, Latvije, Portugala, prestigli smo neke stare članice EU koje smo držali nedostižnima, naveo je i istaknuo kako to ne dolazi samo od sebe, slučajno. U širem smislu, to je ocjena općeg stanja neke države, rekao je Mandarić.

Anita Curiš Krok (SDP) poručila je kako je njena stranka za uvođenje poreza na nekretnine, ali ne na način kako predlaže Vlada, jer da je to udar na male iznajmljivače.

Navela je kako uz masovni turizam na Jadranu, postoji i kontinentalni turizam, konkretno u Zagorju, gdje mali iznajmljivači gostima uz smještaj, uz nude i tradicijsku gastronomiju. Tamo dugoročni najam nije moguć, pa tamošnji iznajmljivači strepe od donošenja zakona i pitaju ima li mjesta za njih, kazala je zastupnica i pozvala državu da hitno promjeni retoriku prema malim iznajmljivačima.

Šimpraga: Prije 29 godina potpisan je Erdutski sporazum

Anja Šimpraga (SDSS) podsjetila je kako je na današnji dan prije 29 godina potpisan Erdutski sporazum te ustvrdila kako se, kad se govori o njegovu uspjehu, ne spominje izuzetan doprinos pripadnika srpske zajednice.

Navela je kako je eksperimentu mirne reintegracije prethodilo potpisivanje Erdutskog sporazuma, 1995. godine, ali i Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a od 15. siječnja 1996. godine kojom je uspostavljena  Prijelazna uprava UN-a u istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, UNTAES, a za prijelaznog upravitelja imenovan umirovljeni američki general Jacques Klein.

Zanemaruje se, dodala je, i pismo namjere hrvatske Vlade za završetak mirne integracije od 13. siječnja 1997. koje je upućeno Vijeću sigurnosti UN-a kojim se, među ostalim, pripadnicima srpske zajednice na području obuhvaćenom mirnom reintegracijom jamči mir, sigurnost te brojna prava, ponajprije na kulturnu i prosvjetnu  autonomiju.

Mirna reintegracija završila je 15. siječnja 1998. te je ocijenjeno kako je misija UNTAES-a uspješno ostvarila planirane ciljeve, rekla je Šimpraga.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • PeroZagreb2023 12.11.2024.

    Da li je gospođa Sararaš odgovarala za počinjenu plječku kod obnove Gunje i gdje je završio navac od legalizacije bespravne gradnje?!

Komentiraj...
Vidi sve komentare