Rudari su od 3.kolovoza zarobljeni u rudniku u državi Coahuila, na granici sa SAD-om, kada su njihovi radovi na iskapanju uzrokovali urušavanje zida tunela, što je potom izazvalo poplave u dijelovima podzemnog rudnika
Državno odvjetništvo priopćilo je u četvrtak navečer da je zatražilo sudsko saslušanje u Coahuili na kojemu bi se trebala podići optužnica protiv vlasnika rudnika zbog "nezakonito iskorištavanje državnog dobra'' i "nepoštivanje zakonskih obveza za rudarenje ugljena''.
Dubinu vode koja je u početku bila veća od 30 metara u međuvremenu je znatno smanjena, međutim spasilački timovi još ne mogu procijeniti postoje li svi uvjeti za uspješno obavljenu misiju.
Nakon što su po jedan rudar i član spasilačkog tima četiri puta zaranjali kako bi očistili ostatke i krhotine, dva vojna ronioca prošla su u srijedu kroz jedno od tri poplavljena rudarska okna, ali nisu mogli u potpunosti ući u rudnik.
''Ulaz je blokiran'', izjavio je ministar obrane Luis Cresencio na konferenciji za medije
''Onemogućeno je kretanje prema naprijed, brojne su prepreke. Još uvijek postoje drvene daske. Čak i sa svim osvjetljenjem na raspolaganju, spasioci nemaju potrebnu vidljivost da prepoznaju što pronalaze'' rekao je Cresencio
Ministar je dodao da će timovi nastavati uklanjati sve prepreke za ulazak u rudnik, dok će se istovremeno pobrinuti za njihovu sigurnost. Dubina vode trenutno se kreće između 5 i 9 metara.