Dobro da je novi ministar graditeljstva Ivan Paladina angažirao PR agenciju.
Glancanje imidža svakako bi mu mogao postati prioritet na funkciji već dovoljno opterećenoj kritikama, sumnjama, pa i optužbama.
Baš kao što je Paladina postao opterećenje za premijera Andreja Plenkovića. Upitan jučer da komentira navode iz imovinske kartice svoje najnovije ministarske akvizicije, Plenković je kratko odbrusio: "To je na njemu da tumači".
Premijer, dakle, pere ruke.
Dok će Paladina morati prati svoj imidž.
Kažu da je u mnogo stvari prvi dojam najvažniji, a ministar Paladina, koji je upao u fotelju uhićenog ministra nakon što je Plenković očajnički tražio ministra koji nije iz HDZ-a, mogao bi čitav svoj mandat popravljati svoj imidž.
Optužbe i skepsa
Stigao je na funkciju praćen optužbama za sukob interesa i skepsom povezanom s njegovim poslovnim odnosom s ruskim biznismenima. Stigao je praćen pričama o propalim projektima i upropaštenim tvrtkama, a u saslušanju pred saborskim odborom iskazao je zapažen stupanj nekompetencije za funkciju koju preuzima.
A onda se pojavila imovinska kartica.
Pa su se postavila pitanja o golemoj imovini, ali i golemim zaduženjima, o velikom bogarstvu, ali i supruzi zaposlenoj na minimalnoj plaći u ministrovoj firmi. Pa su se mnogi zapitali zašto osoba s tolikom imovinom, a očito i poduzetničkim obavezama s nekretninama i planovima, uopće želi raditi kao ministar u Vladi.
Obveznice IGH
A na red su došle i famozne obveznice IGH, koje Paladina nije konkretno imenovao u imovinskoj kartici i kojih se, prema medijskim navodima, navodno domogao zahvaljujući povlaštenim informacijama, a trebale bi biti iskorištene kao jamstvo za preuzimanje nekretnina tvrtke u kojoj je bio predsjednik Uprave.
Nije Paladina ni zagrijao ministarsku fotelju, već dovoljno užarenu uhićenjem Darka Horvata, a već se javnost i politika moraju baviti njegovim poslovima, aranžmanima, financijama, kao i dugovima. Opet se spominje potencijalno kršenje zakona, poput neprijavljivanja obveznica IGH i supruginog minimalca. I opet se javljaju pozivi za smjenom ministra, prije nego što se uopće analiziraju njegovi rezultati u resoru.
Ivan Paladino je, po brzini zahtjeva za smjenom, već zagazio u "Crnojinu zonu".
Svježe imenovani ministar premijeru je već postao opterećenje.
Politički kapital
A takav ministar, s takvim opterećenjem i pod takvim sumnjama, ne može pristupiti najvažnijem poslu ove Vlade, a to je obnova potresom uništenih Zagreba i Banije. Politički kapital u tom projektu izuzetno je bitan, u ovom trenutku važniji čak i od eventualnih kompetencija u kojima Paladino, na njegovu sreću, ne može zaostajati za svojim uzaludnim prethodnikom Horvatom.
Plenković je Paladinu svijećom tražio. Doduše, tek nakon što su ga koalicijski partneri odgurnuli od Stjepana Čuraja u čiji zagrljaj je prvo srljao. Ali sad je nabasao na novi problem.
Ako se za Čuraja govorilo da je bezveznjak i da nema pojma o resoru, sad se Paladini prigovara da ima previše veza i vezica, da ništa nije radio bezveze i da je mnogo toga provodio povlačeći svakakve veze.
Nečuvena pitanja
Je li Paladina bio tipični hrvatski biznismen koji lovi u mutnom i prilagođava zakone svojim interesima ili je nečiji pijun u čijem interesu obavlja posebne zadatke, pitanja su koja se zapravo ne bi smjela postavljati u raspravama o ministru u Vladi.
No to opet nije ništa neobično kad se radi o HDZ-u i Plenkovićevoj vladi kronično zaraženoj korupcijom, sukobom interesa, zlouporabama dužnosti, kršenjima zakona, istragama, ali i neprijavljenim pritiscima mafije i specijalnih interesa.
Dok se raspravlja o odlasku ministara zbog istraga i optužnica, njihova mjesta popunjavaju se ministrima za koje se već sada govori da bi trebali otići zbog sumnjivih poslova ili poslovnih poteza.
Ali eto, makar se u tome nazire konstanta Plenkovićeve Vlade. Kao i u tome da ministar graditeljstva zadužen za obnovu ima druge prioritete i veće probleme od same obnove.
A piarovsko glancanje imidža postaje njegov najveći projekt.