Prekrasne kompozicije Mozarta, Schuberta i Bacha odjekuju hodnicima Klinike za tumore u Zagrebu, gdje svoj red na terapiju, ili dijagnozu, čekaju najteži, onkološki bolesnici. Najljepšu glazbu ikad stvorenu, za pacijente ovdje periodično izvode studenti Muzičke akademije, ali i profesionalni glazbenici. Zahvaljujući inicijativi zaposlenika bolnice i podršci ravnateljstva, pacijenti se u čekaonici opuštaju uz prave koncerte klasične glazbe. Na koncerte u pauzama svraćaju i liječnici, kojima takvo opuštanje također treba.
POGLEDAJTE VIDEO
- Koncerti, jednako tako i likovne izložbe koje imamo, jako dobro djeluju i na pacijente i na nas koji ovdje radimo, jer i mi smo u stalnom žrvnju. Pacijent dobija osjećaj da dodatno brinemo o njemu, ali i fokus, dok čeka, prebacuje s bolesti na glazbu, kaže Ivanka Herman, glavna inženjerka Kliničke jedinice za onkološku radiologiju, ujedno voditeljica bolničkog Centra za umjetnost i medicinu Klinike za tumore - jedinog takvog odjela u Hrvatskoj. Od nje je potekla inicijativa da umjetnost uđe u bolnicu, a dodatno za pacijente organiziraju i radionice plesa i pokreta, disanja, imaju i čitalačke klubove.
Cilj je skinuti stigmu s bolnice kao mjesta s isključivo negativnim predznakom - mjesta gdje se isključivo dolazi po (lošu) dijagnozu i plan liječenja. Klinika za tumore prva je u Hrvatskoj preuzela praksu humanizacije svojih prostora, koju brojne europske i svjetske klinike prakticiraju godinama. Art terapija, dokazano je, pomaže u liječenju i oporavku.
- Ulaskom umjetnosti u bolnicu 'srušili' smo bolničke zidove, i pustili dio normalnog života unutra. Karcinom je kronična bolest, pacijenti su ovdje često, i želimo im i na ovaj način olakšati boravak kod nas. Osim toga, znamo koliko je emocionalna komponenta važna za motivaciju, naglašava dr. Iva Kirac, spec. kirurške onkologije i abdominalne kirurgije, čelna osoba Instituta za gastroenterološke tumore, aktivno uključena u rad bolničkog Centra za umjetnost i medicinu.
Koordinatorica mladih glazbenika, pijanistica Brigita Vilč kaže kako je doista riječ o posebnom iskustvu i za njih koji ovamo dolaze svirati.
- Rekao nam je da je i sam radio kao profesor gitare pa ga je koncert utoliko još i više dirnuo. Prilaze nam i drugi pacijenti, i zahvaljuju, kažu da smo im priuštili nešto doista posebno u tim teškim životnim trenucima, zaključuje glazbenica.
I umjetnost liječi
Umjetnost kao medij omogućava lakši transfer i prorađivanje emocija, što doprinosi čuvanju zdravlja, pojašnjava ugledna liječnica dr. Iva Fattorini koja vodi Institut za umjetnost i medicinu pri svjetski poznatoj Cleveland Clinic u SAD-u. Medicina je umijeće liječenja, a umjetnost joj u tome može pomoći.