To je to što me zanima!

Mosul je ponovno siguran grad: 'Zalijevao sam cvijeće, pomislio sam na trenutak 'gdje sam to'?'

Džihadistička skupina proglasila je kalifat u džamiji al-Nuri nakon što su prije desetljeća osvojili Mosul. Usprkos političkim borbama, optužbama o korupciji i kašnjenju u obnovi, život se vraća na obje strane rijeke
Vidi originalni članak

Jednostavan čin zalijevanja cvijeća na ulici u starom dijelu Mosula potaknuo je Sakra Zakariju da zastane i pomisli kako je njegov grad ponovno siguran nakon što je 2017. oslobođen od militanata Islamske države. 

- Na trenutak sam pomislio 'gdje sam ja to'? - rekao je Zakaria koji je grad napustio 2005., ali se 2018. vratio otvoriti kulturni centar Bajtna, u vrijeme kad su pod ruševinama još bile tisuće mrtvih. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Džihadistička skupina proglasila je kalifat u džamiji al-Nuri nakon što su prije jednog desetljeća osvojili Mosul. Tamo su nametnuli ekstreman oblik islama, ubijali manjinske skupine, zabranili glazbu i uništavali arheološka nalazišta. Labirint uličica u starom gradu na zapadnoj obali Tigrisa postao je poprište svakodnevnih egzekucija, otmica i drugih zločina. 

Usprkos političkim borbama, optužbama o korupciji i kašnjenju u obnovi, život se vraća na obje strane rijeke. 

Više od dvadesetak ljudi koji su razgovarali s Reutersovim novinarom tijekom četverodnevnog posjeta rekli su da se danas osjećaju sigurnije nego ikad u protekla dva desetljeća. 

- Život se sastojao od jedenja, spavanja i zaključavanja vrata kako vas ne bi oteli, ubili ili raznijeli - prepričava Zakaria. Njegova zaklada postala je vodeća atrakcija za domaće i inozemne posjetitelje, uključujući i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona 2021. godine. 

Tijekom razgovora s novinskom agencijom u dvorište centra ušao je starac, pa se rasplakao dok je gledao fotografije izložene na zidu koje su prikazivale intelektualnu i kulturnu elitu grada iz boljih vremena. 

- To je Mosul. Usprkos svemu, on ostaje kulturan, civiliziran grad - rekao je Nizar al-Hajat, ravnatelj škole u mirovini. 

Lokalni dužnosnici i stanovnici tvrde kako će trebati dugo da se Mosul riješi ostavštine Islamske države. Grad je i dalje pun ruševina sedam godina nakon oslobađanja. No obnovljeni su mostovi, otvaraju se restorani te se ponovno čuje glazba.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • Jopazg 10.06.2024.

    Mezopotamija je bila naj napredniji dio svijeta,dok nije dosao islam. Od tada nazaduju,prema kamenom dobu.

  • ajme U vama 10.06.2024.

    Siguran.. dok se opet neki kozoyebi ne uzbude...gdje god su muslici tu mira nema...njima su najbitnije rasne koze, kad ste culi da je neki kozoyeb napravio/izmislio za 'napredak civilicacije'?Kad?

Komentiraj...
Vidi sve komentare