To je to što me zanima!

'Most je podržao prodaju 25% HEP-a, ali uz niz novih uvjeta'

Iako je i premijer Andrej Plenković jučer uvjeravao da postoji suglasnost HDZ-a i Mosta da se udio u Ini otkupi prodajom četvrtine HEP-a, čini se da to baš i nije tako
Vidi originalni članak

Sugovornik iz Mosta upućen u cijelu problematiku kaže nam da je odluka o otkupu Ine donesena zajednički, ali da nisu bili obaviješteni o prodaji udjela u HEP-u prije nego što je premijer Plenković iznio tu ideju u javnost.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Most je danima šutio o stavu što se tiče “trampe” dijela HEP-a za Inu. I ne podržavaju bezrezervno prodaju 25 posto udjela u HEP-u.

- Tko bi uložio svoj novac u HEP ako zna da će on sav otići u kupnju druge tvrtke? HEP treba biti stožerna energetska tvrtka u Hrvatskoj, treba ga osnažiti i treba izaći u regiju kroz kupovinu drugih tvrtki - kaže sugovornik iz Mosta.

Plenković je jučer rekao drugačije. - Stav Vlade je jedinstven. Ponuda 25 posto minus jedna dionica HEP-a najbolji je način kako bi se osigurala sredstva za otkup dionica Ine od MOL-a - rekao je premijer.

Takvu javnu ponudu u Mostu ne isključuju, ali tek nakon analiza, točne procjene imovine i odluke da se izdvoji opskrbna mreža, za koju Most smatra da ne treba ni u najmanjem dijelu biti privatizirana.

- Ne smije nam se ponoviti slučaj kao kad smo uz prodaju HT-a prodali i stratešku infrastrukturu DTK - upozorava naš sugovornik.

DTK (kabelska kanalizacija) sustav je cijevi u koje se polažu kabeli i na koje prava polaže HT. Pandan u HEP-u je distributivna mreža kroz koju prolazi struja. Pojednostavljeno, može se prodati udio u opskrbi i proizvodnji, ali ne i mreža.

S druge strane, potrebno je vratiti 26 hidrocentrala, koje su najvredniji dio HEP-a, ako se želi prodavati udjele. Sad se oko njih vodi ustavni spor jer su izdvojene. Uz sve nepoznanice, IPO HEP-a bi teško bio do jeseni ili čak do kraja godine.

U Mostu su i protiv bilo koje ideje povezivanja tvrtki u neki veliki Holding. Otkup Ine od MOL-a podržavaju, ali očito će zapeti oko modela kako osigurati novac. Koliko novca treba? To je nepoznanica jer pregovori još nisu ni počeli.

Mostov ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović u prvom javnom istupu o temi rekao je da će jako paziti da se u prodaji HEP-a ne dogode privatizacijske pogreške.

Rekao je da oni podržavaju otkup Ine od MOL-a te načelno i model prema kojem bi se to obavilo dijelom novca od HEP-a. Ali i on je, doduše u rukavicama, najavio postavljanje uvjeta prije prodaje udjela.

- Treba popisati imovinu HEP-a, donijeti posebni zakon kojim bi se propisalo da država treba imati 75 posto i kontrolu nad strateškim tvrtkama - rekao je Dobrović.

I on je istaknuo problem privatizacije HT-a i da ne želi ponavljati tu pogrešku.

Ako se sve provede kako treba, Dobrović je uvjeren da financijski potencijal HEP-a ne bi bio ugrožen i da bi izlazak na burzu samo poboljšao rad HEP-a, a država bi kontrolirala obje strateške energetske tvrtke.

Nije htio komentirati zahtjev branitelja koji traže da im se prepusti sedam posto dionica HEP-a kao i ranije Ine i HT-a. HDZ-ovac Josip Đakić, predsjednik udruge ratnih vojnih invalida, potvrdio je da će tražiti taj postotak za branitelje, iako je tu ideju zasad odbacila HDZ-ovka Martina Dalić.

Neodgovornost: HDZ i SDP su promijenili stav o privatizaciji

Navlačenje oko strateških energetskih tvrtki tako će, izgleda, potrajati. Inače, vjerodostojnost politike oko toga što treba uraditi najbolje se očituje o onome što su pričali nekad i sad.

U HDZ-ovu programu “Vjerodostojno”, koje je potpisao šef HDZ-a Andrej Plenković, stoji istaknuto: NE privatizaciji voda, šuma, autocesta i HEP-a. Uz obrazloženje da će iz privatizacije isključiti strateška infrastrukturna poduzeća, primjerice i ona koja se bave opskrbom električnom energijom.

I predsjednik HDZ-ova odbora za gospodarstvo Marko Kolaković je 2015. godine rekao da se HDZ protivi bilo kakvoj privatizaciji HEP-a, voda i šuma.

- Nećemo prihvatiti nikakve pokušaje njihove eventualne privatizacije - rekao je Kolaković, a HDZ je napadao tadašnju Kukuriku vladu koja je željela IPO HEP-a.

Sad HDZ želi IPO i prodaju 25 posto dionica, a SDP je žestoko protiv.

- Ina je dimna zavjesa za privatizaciju HEP-a kojom se ugrožava opskrba strujom. Sumnjam u dobre namjere - rekao je jučer šef SDP-a Davor Bernardić. Prije je bilo drugačije...

- Pred nama je puno posla tako da će se nastaviti razgovor oko nekih projekata, poput IPO HEP-a i sličnog projekta za autoceste u novom mandatu - obećao je SDP-ov potpredsjednik vlade Branko Grčić prije izbora 2015. godine.

HNS-ovac Ivan Vrdoljak podržava otkup dionica od MOL-a i IPO HEP-a jer je on to prije i predlagao, no čak je i on povukao “ručnu” jer smatra da novac prikupljen od prodaje HEP-a ne bi trebao ići za otkup dionica Ine.

Iako su Most i HNS žestoki politički neprijatelji, sad u ovom slučaju imaju zajednički stav!

 

Idi na 24sata

Komentari 159

  • kezalo 07.01.2017.

    Blagoslov bozji za politicare je glupo stanovnistvo

  • kliker24 07.01.2017.

    Most mi se gadi ! Za njih njihov nepotizam, uhljebi i minstri koji slažu rečenicu sa ea..., koji licemjeri, fuj !

  • bajica1009 07.01.2017.

    A što je nego da su podržali njihovi uvjeti ma to je špranca ili SOP koji je omiljen kod plavuše na poslovnom putu,

Komentiraj...
Vidi sve komentare