Izaslanstvo predvođeno predsjednikom Južne Koreje u posjetu Saudijskoj Arabiji potpisalo je u utorak preliminarni dogovor o istraživanju projekta za razvoj potencijalno čistijeg oblika energije, piše ABC News. Saudijska Arabija i dalje je najveći dobavljač sirove nafte u Južnoj Koreji.
Posjet je bio druga postaja na Bliskom istoku turneje južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina i njegove supruge. Dočekali su ih saudijski prijestolonasljednik, princ Mohammed bin Salman, i koračnica počasne garde.
Preliminarni dogovor usredotočen je na razvoj projekta u Saudijskoj Arabiji za proizvodnju zelenog vodika za izvoz za kojeg se smatra da je manje štetan i smanjuje negativan utjecaj izgaranja benzina i dizelskog goriva na okoliš.
Memorandum su potpisali vodeći čelnici i dužnosnici saudijskog fonda za javna ulaganja, južnokorejskog POSCO-a i Samsungove građevinske i inženjerske tvrtke C&T. Južna Koreja nastavlja s planovima za smanjenje emisija stakleničkih plinova, a cilj joj je imati neutralne emisije ugljika do 2050. godine. Saudijska Arabija, jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte i plina, prošle je godine objavila svoje obećanje da će dostići nultu vrijednost do 2060. godine. Ipak, obje nacije duboko ovise o nafti i plinu.
Odnosi između Južne Koreje i Saudijske Arabije datiraju iz ranih 1960-ih, a od tada se Južna Koreja oslanja na uvoz energenata za proizvodne industrije i rafinerije.
- Južna Koreja ima snagu u korištenju vodika, ima vodeću svjetsku tehnologiju za baterije koje se koriste u automobilima s vodikom, a također ima planove za izgradnju najveće svjetske tvornice ukapljenog vodika. Ako se sposobnost Saudijske Arabije za proizvodnju zelenog i plavog vodika kombinira sa sposobnošću Južne Koreje da koristi vodik, dvije bi zemlje mogle zajedno voditi globalno gospodarstvo vodika - rekao je Moon.
Otprilike trećina južnokorejskog uvoza nafte dolazi iz Saudijske Arabije, što Seul čini glavnim dobavljačem sirove nafte. Više od 90% južnokorejskog uvoza iz Saudijske Arabije koncentrirano je na naftu, prema izvješću iz 2018. godine koje je objavio Centar za istraživanje i islamske studije King Faisal.
Južnokorejski izvoz u kraljevstvo također nije raznolik, uglavnom se sastoji od automobila i građevinske opreme. Gotovo 90% ulaganja Južne Koreje u Saudijskoj Arabiji je u građevinskom sektoru. Iako se saudijska ekonomija i dalje uvelike oslanja na izvoz nafte i plina za prihode, plan prijestolonasljednika Vizija 2030. poziva na stvaranje novih industrija i privlačenje stranih ulaganja u niz nenaftnih sektora, uključujući nuklearnu tehnologiju, građevinarstvo, umjetnu inteligenciju, obrazovanje i zdravstvo.
Moon i princ Mohammed razgovarali su o potencijalnim dogovorima o obrambenim i naprednim sustavima naoružanja za Rijad, kao i o reaktorima nuklearne fuzije Južne Koreje, rekli su iz Moonovog ureda. Moonova vlada je ranije izrazila interes da Južna Koreja sudjeluje u velikom projektu nuklearne elektrane u Saudijskoj Arabiji.
Južnokorejci su pomogli susjednim Ujedinjenim Arapskim Emiratima u izgradnji nuklearne elektrane Barakah vrijedne 20 milijardi dolara, prve takve vrste na Arapskom poluotoku. Južna Koreja će biti "optimalan" partner za projekt nuklearne elektrane u Saudijskoj Arabiji i spremna je istražiti transfer tehnologije u sustavima oružja kako bi se oni na kraju mogli proizvoditi u Saudijskoj Arabiji.
Moon je u ponedjeljak posjetio Ujedinjene Arapske Emirate, gdje je navodno postigao preliminarni dogovor vrijedan 3,5 milijardi dolara za prodaju Seoulovih projektila zemlja-zrak Abu Dhabiju i obećao dublju suradnju s arapskom zemljom. Južnokorejski čelnik nakon toga bi trebao posjetiti Egipat.
Među onima koji su prisustvovali Moonovim razgovorima sa saudijskim prijestolonasljednikom u palači Al-Yamama u Rijadu bili su brojni ministri, uključujući prinčevog mlađeg brata, princa Khalida bin Salmana, koji je zamjenik ministra obrane, pisali su lokalni mediji. Prestolonasljednik je uvelike preuzeo svakodnevnu vladavinu Saudijske Arabije od svog oca, kralja Salmana. Bilo je nejasno hoće li se Moon susresti i s kraljem, koji se od početka pandemije samo ograničeno pojavljivao u javnosti.
Ovo je prvi posjet južnokorejskog predsjednika Saudijskoj Arabiji od 2015. godine. Saudijski prijestolonasljednik posjetio je Južnu Koreju sredinom 2019. godine.