Ministarstvo unutarnjih poslova poslalo je priopćenje uoči blagdana Nove godine. Prenosimo ga u cjelosti.
''Pred nama su novogodišnji blagdani kada ljudi češće putuju unutar zemlje i u inozemstvo. To rezultira povećanjem prometa na cestama te stvaranjem gužvi i zastoja, zbog čega savjetujemo vozačima da ne žure i da ranije krenu na put, da pripreme vozilo za put i da se unaprijed informiraju o stanju na cestama kao i o vremenskim uvjetima koji ih mogu zateći tijekom putovanja.
Vozače podsjećamo na poštivanje prometnih pravila i propisa, da ne započinju rizične radnje vozilom kao što je pretjecanje na nepreglednim mjestima, pretjecanje kolone vozila i dr., da ne konzumiraju alkohol niti lijekove koji mogu utjecati na sigurnu vožnju, da prilagode brzinu uvjetima na cestama i stanju na kolniku, da drže potrebni razmak kada se kreću iza drugog vozila i propuštaju pješake te smanjuju brzinu kada prilaze pješačkim prijelazima.
Također, vozače podsjećamo da su se dužni pješačkom prijelazu približavati sa sigurnosnom brzinom tako da ne ugrožavaju pješake, odnosno da mogu svoje vozilo zaustaviti radi propuštanja pješaka koji su već stupili na pješački prijelaz, a u slučaju djece, starih, iznemoglih osoba, slijepih ili drugih osoba s invaliditetom vozači su iste dužan propustiti i kad tek stupaju na pješački prijelaz.. Sve sudionike u prometu podsjećamo da se pridržavaju prometnih pravila i prometnih znakova, posebice onih koji se odnose na prednost prolaska i uključivanje u promet.
Pješake podsjećamo da za svoje kretanje koriste nogostupe i obilježene pješačke prijelaze, te da se prije prelaska ceste uvjere da istu mogu sa sigurnošću prijeći. Vozače bicikala podsjećamo da se trebaju kretati izgrađenim biciklističkim stazama i trakama, da se prije prelaska kolnika trebaju uvjeriti da ga mogu sa sigurnošću prijeći.
Vozači bicikala i pješaci tijekom noći i u slučaju smanjene vidljivosti trebaju biti označeni reflektirajućom biciklističkom odjećom, reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom oznakom. Vozači i svi ostali sudionici u prometu, budite koncentrirani na vožnju i kretanje u prometu na cestama, jer vam brza reakcija može spasiti život. Ukoliko slušate glazbu ista neka ne bude preglasna jer nećete čuti zvuk sirene policije ili hitne pomoći. Ne telefonirajte tijekom vožnje i ne šaljite poruke mobitelom, radije vozilo zaustavite na pogodnom mjestu i obavite razgovor ili pošaljite poruku. Tijekom vožnje svi putnici u vozilu obvezni su koristiti sigurnosni pojas. Roditelji, apeliramo da tijekom vožnje, dijete pravilno smjestite u ispravno pričvršćenu autosjedalicu.
Djeca do 14 godina ne smiju koristiti pirotehniku
Također kao i svake godine, za očekivati je da će građani u novogodišnjoj noći koristiti petarde, rakete i druga pirotehnička sredstva kako bi ispratili godinu na izmaku. Policijska uprava požeško-slavonska stoga još jednom podsjeća da pirotehnička sredstva nisu igračke i da njihovo neoprezno i nestručno rukovanje može izazvati teške posljedice.
Policija poziva građane da budu oprezni ukoliko koriste pirotehnička sredstva te posebno apelira na roditelje da obrate pozornost na djecu kako ne bi ozlijedili sebe i druge osobe. Radi povećanja sigurnosti građana i imovine savjetujemo slijedeće:
- pirotehnička sredstva kupujte isključivo u prodavaonicama u kojima je njihova prodaja dopuštena i inzistirajte na izdavanju računa
- pirotehnička sredstva upotrebljavajte isključivo prema priloženim uputama (sigurnosne upute i upozorenja nalaze se na poleđini svakog pirotehničkog sredstva)
- pirotehnička sredstva upotrebljavajte isključivo na otvorenom prostoru
- ne pokušavajte ponovno aktivirati pirotehničko sredstvo koje je ''zatajilo'' u prvom pokušaju
- ne bacajte pirotehnička sredstva prema drugim osobama ili životinjama.
Policija još jednom podsjeća da djeci mlađoj od 14 godina nije dopušteno korištenje pirotehničkih sredstva te da je zakonom propisana novčana kazna od 1.000 do 3.000 kuna za roditelje/zakonske zastupnike djeteta mlađeg od 14 godina koje uporabi pirotehničko sredstvo.
Pirotehnička sredstva F1 kategorije mogu koristiti samo osobe starije od 14 godina, a sredstva F2 i F3 kategorije isključivo osobe starije od 18 godina. F1 kategorija pirotehničkih sredstava obuhvaća sredstva koja u sebi sadrže manje količine eksplozivne tvari (bengalske šibice, male petarde, konfete - bombice, žabice, čepovi i vrpci, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i drugi slični proizvodi). Pirotehnička sredstva F2 i F3 kategorije pirotehnička su sredstva koja u sebi sadrže znatnije količine eksplozivne tvari. Prodaju se isključivo osobama starijim od 18 godina u specijaliziranim prodavaonicama za čiju prodaju je Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo odobrenje. Njihova je uporaba dopuštena od 27. prosinca do 1. siječnja.
Također pozivamo građane da nikada, a posebice u vrijeme blagdana, ne zlorabe vatreno oružje, eksplozivne tvari i ostala sredstva, čijom uporabom mogu nastati neželjene posljedice, kao i da bez sankcija predaju policiji oružje i minsko-eksplozivna sredstva, ukoliko ih nezakonito posjeduju.''