Nakon što je premijer Andrej Plenković u srijedu najavio da će tražiti odgovornost svih članova uprave Ine zbog toga što im je promakla plinska pljačka, pitali smo i mađarski MOL hoće li on pristati na zamjenu svih članova uprave.
Iz njihova odgovora se ne da naslutiti da će tako skoro pristati na smjene uprave, nego su nam odgovorili da treba identificirati odgovorne osobe i pričekati kraj istrage. Iz MOL-a su u svom odgovoru istakli da im je potpuno neprihvatljivo ono što je učinio Damir Škugor u poslovima trgovanja plinom, te da su kao dioničar Ine zahvalni hrvatskim vlastima što su rano otkrili njegove prekršaje i nedjela.
- U potpunosti podržavamo prijedlog Nadzornog odbora Ine da se provede temeljita i stroga istraga. Sigurni smo da će Ina na temelju nalaza istrage identificirati osobe koje bi mogle odgovarati za ovo kršenje internih procedura i propisa tvrtke. Kad se istraga završi, bit će i posljedica. U isto vrijeme naš cilj ostaje isti podržati Inu da uspješno nastavi svoje poslovne aktivnosti – odgovorili su nam na taj dio upita iz MOL-a.
Bez suglasnosti MOL-a koji ima oko 49 posto suvlasništva u Ini, Vlada sa skoro 45 posto suvlasništva, ne može smijeniti niti hrvatski trojac u upravi, a kamoli one koje je postavio mađarski partner. Premijer Plenković je u srijedu, ali i danas bio oštar o slučaju u kojem je HDZ-ov direktor četvrte razine Damir Škugor uspio organizirati preprodaju plina i oštetiti tvrtku za milijardu kuna. Istodobno su on i njegovi partneri zaradili taj iznos u tek nešto više od godinu dana.
- Jako smo nezadovoljni da Uprava Ine nije vidjela da se ovo događa. Ovaj slučaj pokazuje da je model upravljanja Inom loš jer ta lista ovlasti izbjegava nadležnosti članova Uprave, ali to ne oslobađa odgovornosti članove Uprave da im se u hijerarhiji ispod dogodi ovakav slučaj- poručio je Plenković, pa nastavio
- Zbog toga ćemo zatražiti odgovornost svih članova Uprave Ine, i hrvatskih i mađarskih članova Uprave. Tražit ćemo razgovor s MOL-om da krenemo u promjene upravljanja Inom – zaključio je premijer.
I iz već citiranog prvog djela odgovora MOL-a za 24sata se vidi da Mađari neće žuriti sa smjenama. Također, iako taj dio nismo pitali, opširno su se očitovali i na teze da se Inom ne upravlja dobro. Oni smatraju sasvim suprotno. Podsjetimo, MOL ima upravljačka prava. Po presudi Ivi Sanaderu, on im je prepustio upravljačka prava u zamjenu za mito od 10 milijuna eura od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija.
- MOL grupa ističe da je Ina na dobrom putu. Razdoblje od javnog preuzimanja Ine 2008. uspješno je, budući da je Ina izrasla iz tvrtke na rubu stečaja u to vrijeme u sadašnju umirujuću financijsku stabilnost. Ponosni smo na naše rezultate, kao što su konsolidacija Petrokemije, nekadašnje državne petrokemijske kompanije i realizacija najveće industrijske investicije u povijesti Hrvatske izgradnjom jedinice za komorno koksiranje (DCU) u Rafineriji nafte Rijeka. INA je to postigla u vrijeme kada su se vodile dvije međunarodne arbitraže između dioničara, a protiv predsjednika i predsjednika Uprave MOL Grupe vodio se kazneni postupak čija nepristranost je više puta dovedena u pitanje na međunarodnoj razini – poručio je MOL o vođenju tvrtke.