To je to što me zanima!

'Moji sinovi bi voljeli znati gdje je bakin grob. Ostala je u selu, nitko je od tada više nije vidio'

Danica Baraba zbog starosti i bolesti nije mogla izaći iz okupiranog Paljuva. Njezin zet Šime Bakić za njom traga od 1991.
Vidi originalni članak

Šime Bakić (78) iz Paljuva od 1992. godine pokušava saznati što se dogodilo s njegovom punicom Danicom Barabom. Svaki trag gubi joj se u veljači 1992. godine, nakon što su Paljuv, a i zaseok Barabe u kojem je živjela, pao u ruke pobunjenih Srba. Supruga Grla od silnog je stresa zbog gubitka brata i majke teško oboljela na živce, a potragu za njima nastavio je upravo Šime Dok nam je 2019. s ponosom pokazuivao koze i obrađenu njivu, priznao nam je da bi pronalazak punice i šogora unio mir u njihove stare i izrovane živote.

- Priključio sam se obrani sela u srpnju 1991. godine. Imao sam dva sina i suprugu, a granatiranje sela iz dana u dan postajalo je sve žešće. A kad su u selo ušli tenkovi i kad su krenule topovske grante, više nije bilo za ostati u selu. Morali smo izbjeći. Mlađi sin je spavao. Umotao sam ga u deku, uzeo u naručje. Mislio sam samo: "Ako ubije mene, kud ću sa djetetom?" Jako je teško kada se nađeš u takvoj situaciji - prisjetio se Šime pa zaplakao. Dlanom raspuklim od teškog rada obrisao je suze s očiju pa nastavio:

- Ostavio sam svoj kamion, traktore, frezu, deset krava, tuke i ovce. Išao sam spašavati život ženi i djeci. Danica je živjela u zaseoku Baraba, a mi u zaseoku Bakići. Pomagali smo joj, jer je njezin život bio zaista težak. Suprug joj je preminuo 1950. godine, nije bila sposobna za fizički rad i dobivala je socijalnu pomoć. Supruga i ja nosili smo joj hranu i pomagali oko zemlje, a ona bi napajala krave i pomagala nam oko živine - prisjetio se Šime tih dana. Svi koji su mogli, pobjegli su iz sela. Ostalo je tek 15-ak mještana. Među njima i Danica. U to vrijeme bila je stara i nije mogla hodati.

- Naši dečki planirali su ih prije pada sela izvući na sigurno. Ali Danicu nisu mogli maknuti. Niti je ona mogla hodati kroz šumu i krš i penjati se uzbrdicom do mjesta s kojeg su se trebali spustiti na slobodu.Kako će stara baba s takvim nikakvim nogama prevaliti toliki put? Vrlo brzo počela je pucnjava. Ostala je u selu i više je nitko nije vidio - kazao nam je Bakić.

Sa sinovima i suprugom vratio se 1996. godine. Na mjestu gdje je bila Daničina i njihova kuća našao je zgarište. Ništa nije ostalo. Sve je zapaljeno.

- Ništa mi nije ostalo. Dobio sam desetak kvadrata ovdje u Paljuvu i tu smo ostali. Ali Danice nema. I nitko ne zna gdje je. Obišao sam svaki kamen, svaku spilju i svaku jamu u okolici, jer jako dobro poznajem ovaj kraj. Ništa nisam našao - pripovijedao je Bakić. U svojoj muci i borbi za preživljavanje sjetio bi se i nestale punice. A onda je jednog dana čuo da su pronašli nestalu Danicu.

- Brao sam grožđe u polju i do mene je dotrčao policajac i rekao da su mi našli punicu. Na patologiji sam saznao da su našli kostur bez glave. Bio sam uvjeren da je to ona, jer niti jedna druga žena nije stradala u selu. Odnio sam suprugin DNK na analizu, ali rekli su mi da se ne podudara i da tražimo dalje- slegnuo je ramenima Šime. Iako je izgubio nadu da će naći punicu i dostojno je pokopati, Šime nam je otkrio što bi mu to značilo.

- Ma da bar nađemo jednu kost, pokopao bih je u jednu od tri grobnice koje sam sam kopao. Imala bi mjesto gdje bi joj donijeli cvijeće i zapalili svijeću - zaključio je Šime. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare