Povjerenstvo za odlučivanje u sukobu interesa nakon gotovo šest mjeseci trebalo je odlučiti je li premijer Andrej Plenković prekršio dobra i zakonom propisana načela ponašanja dužnosnika u slučaju Agrokor i kakva je njegova uloga u formiranju tajne grupe 'Borg' koja je pisala zakon o izvanrednoj upravi, a zatim zaradila milijune provodeći ga u Agrokoru.
No odluka je odgođena nakon što je Plenković tražio izuzeće Nataše Novaković, šefice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
- Zahtjev za mojim izuzećem došao je jučer popodne i primorani smo stati s ovim postupkom dok nadležno tijelo odluči mogu li biti dio povjerenstva i odlučivati o ovom predmetu ili ne. Gledam li na ovo kao pritisak? Smatram da nam ovo otežava rad i ukoliko je premijer smatrao da me se treba izuzeti, bilo je dosta vremena da se to iskomunicira ranije - rekla je Nataša Novaković.
POGLEDAJTE VIDEO
Plenković je izuzeće Novaković tražio istom argumentacijom kao Martina Dalić, odnosno da je bila zaposlenica HUP-a kojem je Ivica Todorić jedan od osnivača i počasni predsjednik.
- Ovo tijelo nikad nije imalo zahtjev za izuzeće, niti se postupalo po tome. Činjenica je da je Martina Dalić navela moj rad u okviru HUP-a, nakon mog kratkog očitovanja ona nije inzistirala na mom izuzeću pa nismo shvatili to kao njen zahtjev i nastavili smo normalno sjednicu, rekla je Novaković.
Nije željela odgovoriti radi li se o pritisku na rad Povjerenstva i otvorenom ratu HDZ-a i premijera protiv nje, s obzirom da se Povjerenstvo prošlih dana našlo na meti kritika HDZ-ovih dužnosnika, a premijer je danas zatražio njezino izuzeće. Na pitanje razmišlja li o ostavci uzvratila je:
- Razmišljam ja o svemu ovih dana - poručila je šefica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Dok je na traženje premijera za izuzećem čelnice povjerenstva odluka je li bio u sukobu interesa vezano uz aktivnosti oko izrade lex Agrokor, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa odlučilo je ne pokretati postupak protiv premijera, ministra pravosuđa i obrane te zagrebačkog gradonačelnika. Povjerenstvo je tako odlučilo da neće postupati po prijavi u kojoj se navodi kako je premijer "ima prste u pekmezu" u aferi Uljanik, SMS i Agrokor. Postupak se neće pokretati jer podnositelj prijave nije naveo konkretna saznanja o postupanju Plenkovića u tim aferama, iako je povjerenstvo to u dva navrata od njega tražilo.
Nije pokrenut postupak ni protiv ministara pravosuđa Dražena Bošnjakovića, koji je prijavljen da je u svom djelovanju oko priprema i pisanja Ovršnog zakona povrijedio Zakon o sprječavanja sukoba interesa, jer nije formalno napisao odluku o zamjeni člana Radne skupine iz redova predstavnika Hrvatske odvjetničke komore..
Neće biti postupka ni protiv ministra obrane Damira Krstičevića, a u anonimnoj prijavi stoji da je bez natječaja za svog posebnog savjetnika izabrao umirovljenog pukovnika Ivicu Ušljebrka s kojim je ministar u kumskim odnosima. U prijavi među ostalim navodi da posebni savjetnik ministra obrane ima ured u splitskoj Lori, te da "nitko ne zna što radi osim što šeta kancelarijama i špijunira".
Povjerenstvo je tražilo odgovore od MORH-a, koji navodi da je posebni savjetnik imenovan temeljem Zakona o Vladi, koji omogućava da ministri imenuju posebne savjetnike uz suglasnost premijera. Povjerenstvo je utvrdilo da Ušljebrka nije vjenčani kum ministru Krstičeviću, niti obratno.
Povjerenstvo neće pokretati postupak ni protiv zagrebačkog gradonačelnika, koji je anonimno prijavljen da je u zadnjih pet godina 62 puta bio u Rimu na teret poreznih obveznika, iako tamo nije imao službenih sastanaka. Od Grada Zagreba dobili su kompletnu dokumentaciju iz koje je vidljivo da je Bandić u Rimu bio 27 puta i da je ta svako izdan putni nalog.