U Istri je na snazi redukcija vode, a pipu su danas morali zavrnuti i u općini Rakovica, nadomak Plitvičkih jezera. Reporter NOVE TV provjerio je kakva je opskrba vodom velikih gradova te mogu li i njima vodocrpilišta presušiti?
- Za sada iz vodoopskrba Rijeke, Osijeka i Splita uvjeravaju kako ne nema razloga za paniku, ne postoji opasnost da bi u narednim danima i tjednima moglo doći do redukcije - izvijestio je reporter Nove TV Domagoj Mikić.
O situaciji u Zagrebu razgovarao je s Vladom Hercegom, rukovoditeljem Službe mreže sektor Vodoopskrbe.
- Jedino što primjećujemo da je pao nivo podzemnih voda u podzemlju - kazao je Herceg i podsjetio da se u Zagrebu crpi voda iz Save.
- Gdje je ogromna količina podzemnih voda koja ne može naglo oscilirati, ni prema gore ni prema dolje - dodao je.
Objasnio je kako to izgleda u kontrolnoj sobi gdje se nadgledaju vodocrpilišta, presretne stanice i vodostaji.
- U Zagrebu koristimo sedam vodocrpilišta redovno, 30-ak bunara i otprilike 58 vodosprema - rekao je Herceg.
- Mi sad dnevno u sustav upumpavamo 330.000 kubnih metara na dan. Godišnje 120 milijuna kubnih metara vode - rekao je.
Može li u Zagrebu doći do redukcije?
Da bi u Zagrebu došlo do redukcije, trebala bi se dogoditi višemjesečna suša bez padalina i vrlo visoke temperature. Hipotetski, kad bi se to dogodilo, Zagreb ima alternativu.
- Mi imamo još rezervnih bunara koje možemo pustiti. Dio vode možemo dobiti iz sustava Velike Gorice, a novo vodocrpilište Kosnica je pred uporabnom dozvolom - rekao je Herceg i građanima poručio da resurse ipak treba razumno trošiti.
Rijeka, Zagreb, Split i Osijek sigurni su od redukcije u narednim tjednima, možda čak i mjesecima.
Podsjetimo, UN je upozorio kako bi se svijet već 2030. mogao suočiti s padom zaliha za čak 40 posto, ako ne promijenimo odnos prema vodi.