Seljaci, mljekari, njih dvadesetak na istočnom dijelu Brodsko-posavske županije kojima su Dukat i Meggle prije šest dana prestali otkupljivati mlijeko zbog povišene koncentracije aflatoksina i dalje su zbunjeni i ogorčeni.
- Prvo su obećali da će po mlijeko doći u ponedjeljak, pa u utorak, evo srijeda je nikoga nema niti nam se tko javlja. Ne vjerujemo više u obećanja - rekao je Jakob Vukovac, mljekar iz Velike Kopanice.
Razočaran je i mladi mljekar Mirko Kadić iz Gundinaca.
- Evo je za nas elementarna nepogoda. Ne razmišljam o tome da nam netko nadoknadi štetu, već da se ova agonija prekine i da nam jave da je mlijeko ispravno pa da krene ponovo otkup - rekao je Kadić.
Seljaci već peti dan u hranu stavljaju pripravak za detoksikaciju kojeg su kupili od Dukata.
-. Vreća od 25 kilograma košta 1650 kuna, dnevno na svojoj farmi samo za pripravak dam 500 kuna plus oko 3000 kuna za ostalu hranu. Unatoč tome mi i dalje bacamo mlijeko jer nam nitko ne dolazi reći kakvo je ono. Do sada sam bacio oko 5000 litara, smatram zdravog mlijeka. Trpimo ogromnu štetu i nikome do nas nije stalo. I dalje tvrdim da su moja hrana i mlijeko ispravni, a to ću dokazati neovisnom analizom koju ću osobno platiti - rekao je Kadić.
"Tražimo da nas prime premijer i ministri"
Predstavnici poljoprivrednih udruga iz 10 županija sastali su se u utorak u Novoj Gradiški i u vrlo žučnoj raspravi koja je vođena iza zatvorenih vrata raspravljali su o aktualnoj situaciji u poljoprivredi. Unatoč oštroj i bučnoj raspravi na kraju su ipak izašli s jedinstvenim zaključkom.
- Tražimo da nas do kraja mjeseca prime premijer, ministar financija i poljoprivrede kako bi na konstruktivan način raspravili aktualnu situaciju u poljoprivredi. Ne bude li sastanka sve su udruge suglasne da se 4. ožujka organizira jedan od najmasovnijih prosvjeda seljaka - rekao je Stjepan Kunovec iz Odbora za udruge pri Hrvatskoj poljoprivrednih komori. Seljaci su se dotaknuli i aktualne situacije u mljekarstvu, zbog koje mljekari trpe velike gubitke.
- Ovo mora prestati, držimo da je naše mlijeko ispravno. Ovu situaciju netko želi dobro iskoristiti prodajući antitoksine koje mljekari plaćaju po 1650 kuna za vreću. Mi smo razočarani i ubijeni. Ovdje je mišljenje svih nas da su skladišta mlijeka puna, prodaja je pala 40 posto i netko se želi s polica riješiti trajnog mlijeka na račun našeg čovjeka i seljaka - rekao je Petar Pranjić.
- Smatram da u Hrvatskoj ima više mlijeka nego je potrebno, a to ćemo i dokazati. Da su oni zainteresirani, Dukat i Meggle, bi slali svoje stručnjake mljekarima i angažirali se da se to što prije iz životinja izluči. Nitko u pet dana nije došao proizvođačima i ponudio takvu pomoć - rekao je Antun Laslo.