Ožujak je oduvijek bio razdoblje nepredvidivog vremena. To je prijelaz sa zime u proljeće, kada stanovnici na Jadranu mogu osjetiti sve čari najvjetrovitijeg mjeseca u godini. Najčešći vjetar je bura, koje možemo podijeliti na anticiklonalnu i ciklonalnu, piše Meteo-info.hr.
Anticiklonalna bura puše kada središnjim dijelom Europskog kontinenta dominira anticiklona i nju obilježava sunčano vrijeme+ Ciklonalna bura puše kada se ciklona nađe nad srednjim ili južnim Jadranom te puše nad onim dijelom Jadrana koji se nalazi sjeverno od njena središta. Obilježava ju oblačno vrijeme uz oborine, često vrlo obilne. Jedan od njenih pučkih naziva je škura bura.
Pučka vjerovanja uz ožujak vezuju tri “marčane bure”. To su tri datuma u ožujku u kojima se bura javlja, ali su različiti u pojedinim krajevima.
Često se navode 7., 17. i 27. ožujka, a ponegdje, na otocima i 7., 14. i 21. ožujka. Ipak, nekad se te prognoze ne ostvare jer se dogodi da tih dana bura uopće ne zapuše, pa i da izostanu sve tri marčane bure.
Razlog tome je ranije spomenuti prijelaz mjeseca. Naime, lokalna gibanja u sklopu atmosferske cirkulacije nisu uvijek jednaka.
Crometeo je svojevremeno objavio kako na širemu splitskom području bura prosječno najčešće i najjače puše u prvoj dekadi ožujka, a najrjeđe u drugoj. Opet je česta krajem treće dekade, kad se jave jača, ali kratkotrajna zahlađenja.
Bile marčane bure samo mit ili ne, meteorolozi znaju da s njima dolazi kraj zimi.