Erupcija je bila jedna od najsnažnijih u 19. stoljeću, izbacivši toliko sumpornog dioksida u stratosferu da su godišnje prosječne temperature na sjevernoj hemisferi pale za oko jedan stupanj Celzija. Godina ove povijesne erupcije bila je poznata, ali lokacija vulkana nije. Znanstvenici su nedavno riješili tu zagonetku uzorkovanjem jezgri leda na Grenlandu, istraživanjem prošlosti slojeva jezgre kako bi ispitali izotope sumpora, zrnca pepela i sitne krhotine vulkanskog stakla taložene između 1831. i 1834. godine.
Povezali su erupciju 1831. s otočnim vulkanom u sjeverozapadnom Tihom oceanu, objavljeno je ovaj tjedan u Zborniku akademije znanosti Sjedinjenih Država.
Prema analizi, dosad misteriozni vulkan je vulkan Zavaritskij na otoku Simuširu, dijelu arhipelaga Kurilskih otoka, području oko kojeg se spore Rusija i Japan. Prije otkrića znanstvenika, posljednja poznata erupcija Zavaritskija bila je 800. pr. n.e.
"Imamo vrlo slabo razumijevanje eruptivne povijesti mnogih Zemljinih vulkana, posebno onih u izoliranim područjima", rekao je glavni autor studije dr. sc. William Hutchison, znanstveni suradnik na Visokoj školi znanosti o Zemlji i okolišu na Sveučilištu St. Andrews u Ujedinjenom Kraljevstvu.
“Zavaritskij se nalazi na izuzetno izoliranom otoku između Japana i Rusije. Nitko tamo ne živi, a povijesni zapisi ograničeni su na nekoliko dnevnika s brodova koji su prolazili pokraj ovih otoka svakih nekoliko godina”, rekao je Hutchison za CNN.