Riječ je o gradovima sa sjevera Europe. Više cijene stoga su logične, s obzirom na vrlo razvijen standard zemalja i visoke plaće građana. Cijena javnog prijevoza koju plaćaju zaslužna je za najmodernija vozila i vrlo točne linije, s iznimno rijetkim kašnjenjima. No, za naš standard ove su cijene javnog prijevoza astronomske.
POGLEDAJTE VIDEO: Najviše cijene javnog prijevoza plaćaju stanovnici ovih gradova
Pa tako stanovnici Stockholma u Švedskoj jednokratnu kartu plaćaju 30,35 kuna, dok će putnici u Zürichu u Švicarskoj morati izdvojiti 31,29 kuna.
U Londonu jednokratna karta stoji 31,56 kuna, dok u Kopenhagenu u Danskoj košta čak 32,77 kuna.
Za jednokratnu kartu ipak se najviše mora odvojiti u glavnom gradu Norveške, Oslu. Tamo cijena jednokratne karte stoji čak 34,38 kuna.
No, kad cijenu karte usporedimo s prosječnom cijenom sata rada stanovnika, ona se zapravo i ne čini više tako visokom. Naime, uzmemo li u obzir prosjek plaća petnaest profesija, među kojima su automehaničar, vozač autobusa, financijski analitičar, poslovna tajnica, agent u pozivnom centru i učiteljica, ispada da u gradovima s najskupljim cijenama ljudi stanovnici prosječno zarađuju petstotinjak kuna po satu.