Zbog teškog oštećenja mozga sedmomjesečna Taša Čiča iz Rijeke bila je pet tjedana u Kini. Jedna je od prvih beba na kojoj su liječnici primijenili terapiju matičnim stanicama.
- Jedva je preživjela porođaj. Nije joj radilo srce i nije mogla disati - kaže majka Maša (37).
Kćer je rodila hitnim carskim rezom šest tjedana prerano zbog komplikacija u trudnoći, koje su Taši, dok je još bila u trbuhu, oštetile mozak. Zaostala je u razvoju. Imala je svakodnevne epileptične napadaje i grčeve. Trajali su satima. Oduzimali su joj snagu. Liječnici u riječkoj Dječjoj bolnici Kantrida napadaje su mogli samo ublažiti, ne i spriječiti.
Maša je čitala o liječenju neuroloških oboljenja u djece matičnim stanicama - metodi koja bi trebala obnoviti uništeno tkivo mozga, a koja se u Hrvatskoj ne primjenjuje. Podigla je kredit za put, a kad je Taša imala šest mjeseci, primili su je u Wu Stem Cells centru u Pekingu. Svaki tjedan dobivala je injekciju matičnih stanica iz pupkovine u kralježnicu. Davali su joj i infuziju koja pomaže reagiranju njezinih stanica. Nakon povratka Tašu manje boli, a napadaji su rjeđi.
- Motorika joj je sad puno bolja. Pokreti glave su fleksibilniji i ima više snage - rekao je dr. Wu Grunau, neurolog iz Kine. Za tri do šest mjeseci mora na snimanje glave u Kinu jer će se tad vidjeti rezultati. Put stoji oko 155.000 kuna. Pomoći možete uplatom u RBA. Broj kunskog računa: 2484008-3234146994. Broj deviznog računa: 2484008-4210997849.
NAKON TERAPIJE TAŠA VIŠE JEDE I MIRNIJE SPAVA
1) 14. 1. 2009. Taša se rodila šest tjedana prerano. Jedva je preživjela rođenje. Nije joj radilo srce i nije mogla disati 2) 12. 6. 2009. - S majkom je otputovala u Peking na liječenje, gdje su joj uspjeli pomoći 3) 8. 7. 2009. - Nakon pet tjedana se vratila. Majka je primijetila da Tašu manje boli, da više jede i mirnije spava 4) Maša je stalno bila uz nju. Taša je dobila kinesko ime Sha-sha (jako slatka).
MATIČNE SU STANICE NADA
Matične stanice su velika nada u medicini, posebice kod srčanih i neuralnih bolesti. Nisam upoznat s uspješnim primjerima korištenja pravih matičnih stanica kod ljudi, rekao je poznati znastvenik prof. dr. Ivan Đikić.