To je to što me zanima!

Mislav Kolakušić nema rezervnu poziciju: Ne može se vratiti u Sabor, ali ni na Trgovački sud!

Pravo i pravda osvojili su mandat na koalicijskoj listi s DP-om, a Kolakušić i Dizdar bili su jedini kandidati stranke Kolakušić tvrdi da mandat pripada stranci, a ne listi, ali i da mu je HDZ preko MIP-a ukrao mandat
Vidi originalni članak

HDZ mi je putem Mandato-imunitetnog povjerenstva (MIP) ukrao saborski mandat, ustvrdio je Mislav Kolakušić koji ne odustaje od nauma da se vrati u saborske klupe iako je na tu funkciju dao ostavku kako ne bi izgubio unosni mandat u Europskom parlamentu. Na njegovo mjesto u Sabor ušao je Dražan Dizdar, koji je podnio zahtjev za mirovanje mandata. Na europskim izborima Kolakušić nije uspio do mandata u Europskom parlamentu, a sada traži povratak u zastupničke klupe i prijeti ustavnom tužbom, a najavljuje da će se obratiti Europskom parlamentu, ali i Europskom sudu.

Pravo i pravda osvojili su mandat na koalicijskoj listi s Domovinskim pokretom, ali Kolakušić i Dizdar bili su jedini kandidati te stranke na izborima. Kolakušić tvrdi da mandat pripada stranci, a ne listi s kojom su išli na izbore, pa ne može zamjena biti netko iz druge stranke s te liste. MIP mu nastavlja nije dopustio da zamrzne svoj mandat već su tražili da podnese ostavku. 

- Od današnjeg dana vidjet ćemo je li Hrvatska iole pravna država ili se Ustav i zakoni primjenjuju drugačije na članove HDZ-a i SDP-a i članove stranke Pravo i pravda - kazao je. 

POVRATAK NAKON OSTAVKE Mislav Kolakušić želi natrag u Sabor: Povjerenstvu i Saboru zaprijetio ustavnom tužbom

Kolakušić je naveo kako je ostavku morao dati zbog nespojivosti te dvije dužnosti, a potom se pozvao se na odluke MIP-a iz 2013. godine kada su Andreju Plenkoviću, Biljani Borzan, Toninu Piculi i Ruži Tomašić dozvolili zamrzavanje mandata. Oni su 2011. bili izabrani u Hrvatski sabor, a 2013. su osvojili jednogodišnji mandat u Europskom parlamentu. Kolakušić je naglasio da su čak Nikoli Vuljaniću nakon isteka mandata u EU parlamentu odobrili zahtjev za odmrzavanje mandata i vraćanje u Sabor.  

- I ja sam podnio, kao i oni, prijedlog za mirovanje saborskog mandata jer sam bio zastupnik u EU parlamentu, njima je bilo odobreno. Ispada da su Plenković i ekipa nezakonito bili u EU parlamentu jer, prema tumačenju koje meni dao MIP, njima je odmah morao prestati mandat u EU parlamentu, što znači da su nezakonito uzeli milijun i pol eura - rekao je.  

Prema neslužbenim tumačenjima u Saboru, odluke MIP-a iz 2013. i ova u slučaju Kolakušića su neusporedive, jer se 2013. radilo o prijelaznom razdoblju od ulaska Hrvatske u EU do konstituiranja novog saziva Europskog parlamenta. MIP će danas u 16 sati odlučivati o Kolakušićevu slučaju.

DRAŽEN DIZDAR Kolakušićeva zamjena razmišlja o odlasku iz Sabora: Možda će biti 150 zastupnika u klupama

Naime, Mislav Kolakušić se ne može vratiti u Sabor jer ga u tome sprječava Zakon o izborima zastupnika u Hrvatsku Sabor, koji jasno popisuje da zastupniku, među ostalim, prestaje mandat prije isteka vremena na koji je izabran, ako podnese ostavku. Nakon  fijaska na europskim izborima najavio da će ići na predsjedničke izbore, a ne može se vratiti ni na Trgovački sud u Zagrebu gdje je nekad radio. Naime, ranije su sa suda za 24sata pojasnili:

-   Prema odluci Državnog sudbenog vijeća s danom 24. svibnja 2019. na vlastiti zahtjev prestala je sudačka dužnost Mislava Kolakušića. Kao i svi hrvatski državljani koji ispunjavaju zakonske uvjete za imenovanje na sudačku dužnost, tako i imenovani ima pravo podnijeti prijavu na oglas o slobodnim sudačkim mjestima koje objavljuje Državno sudbeno vijeće - odgovorili su. naveli su. 

Ranije je predsjednik Sabora Gordan Jandroković naveo kako je ostavka neopoziv čin, ali da se Kolakušić može obratiti nadležnom tijelu Sabora koji će mu odgovoriti. Na pitanje može li u slučaju da Dizdar stavi svoj mandat u mirovanje, na njegovo mjesto ući netko s liste Domovinskog pokreta, obzirom da je PiP s njima išao na parlamentarne izbore, Jandroković je kazao da to treba vidjeti s pravnim stručnjacima i da će Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav dati svoj stav. 

- Ovakva se situacija nije dogodila u modernoj povijesti. Zastupnika može u Saboru biti od 120 do 160. I S jednim manje parlamentarna većina ne bi bila dovedena u pitanje. I sa 150 zastupnika većina je 76  - pojasnio je Jandroković. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • knjiga_otkrivenja 19.09.2024.

    Može kod svoje rumunjke pa nek skupa rade

Komentiraj...
Vidi sve komentare