Šest je puta prejedrio Atlantik, dvaput Pacifik, jedanput Indijski ocean, triput Labradorsko more, dvaput Rt Horn i jedanput Rt Dobre Nade. Bio je prvi Hrvat koji je koji je sam preplovio Atlantik.
Mladen Šutej preminuo je iznenada u Zagrebu u 78. godini života. O svojim plovidbama napisao je šest knjiga i bezbroj reportaža. Snimio je i tridesetak dokumentarnih emisija.
Sa svojom prvom jedrilicom Hir 2 trenirao je od 1974. godine po Riječkom i Kvarnerskom zaljevu. S njom je prejedrio Jadran nekoliko puta. To je bila samo priprema za nešto veliko. U Italiji je 1979. godine kupio desetmetarsku jedrilicu CAT 34.
Nazvao ju je Hir 3. Iz luke na Žurkovu 1982. godine otisnuo se na opasan put preko Atlantika do Karipskih otoka i Floride. Bio je prvi Hrvat koji je sam preplovio Atlantik.
Na putu do Amerike i natrag proveo je godinu dana.
Projekt Arktik - Antarktika
Istom jedrilicom je dvije 1989. godine, zajedno s Ozrenom Bakračem, osvojio Rt Horn. Vraćao se preko Tihog i Indijskog oceana.
Nakon povrataka s nekoliko je prijatelja 1993. godine osnovao Hrvatski oceanski jedriličarski klub.
U mega projektu koji je trajao 10 mjeseci, a surađivao je s preko 700 ljudi, u brodogradilištu Kraljevica izgradio je i opremio jedrilicu Hrvatska čigra kojom je otplovio na ekspediciju Arktik - Antarktika.
Nakon 37 mjeseci na moru vratio se u Biograd.
S tom je jedrilicom 2000. godine krenuo na novu avanturu i put oko svijeta koji je bio podijeljen na 25 etapa.
U jedrenju je sudjelovalo preko 180 ljudi.
Kupili njegovu legendarnu jedrilicu
Čuvena jedrilica Hir 3, u kojoj je Šutej postao prvi Hrvat koji je sam preplovio Atlantski ocean, preživjela je ratni Dubrovnik, a onda je propadala usidrena u Vrsaru.
Saša Fegić kupio ju je 2014. godine da bi pet godina kasnije s partnericom Marinom Đukanović u toj jedrilici preplovio Atlantski ocean. Proveli su 45 dana na moru, borili se s podivljalim valovima, a nosili su 350 kilograma hrane.
Za 24sta su ispričali svoju priču.