Nova ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović definitivno je samozatajna žena. O sebi ne voli govoriti, a kolege iz MOST-a opisuju je kao snažnu, odlučnu i radišnu.
U politiku je ušla s pojavom MOST-a na našoj političkoj sceni, ali s radom vlade ima itekako iskustva. Naime, dvije je godine bila zamjenica ministra znanosti i tehnologije u vladi Ivice Račana. Također, bila je angažirana i u Milanovićevoj vladi, ne možda direktno, ali činjenica je da u to vrijeme bila članica Nacionalnog povjerenstva za provođenje decentralizacije i reforme lokalne i područne (regionalne) samouprave Vlade Republike Hrvatske, članica Vijeća za praćenje stanja u poljoprivredno prerađivačkom sektoru prehrambene industrije, članica Povjerenstva Vlade RH za internacionalizaciju hrvatskog gospodarstva te članica Savjeta za financiranje znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja.
Prepoznala ju je Kolinda
Njene kvalitete očito je prepoznala i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović jer je Dubravka Jurlina Alibegović od 2015. članica Vijeća za gospodarska pitanja predsjednice.
- Njeno iskustvo, rad, znanje i izuzetnu stručnost svi cijene. I lijevi i desni - kratko je objasnio jedan njen kolega.
Ekonomija je ministricu uprave, rođenu Zagrepčanku koja je na tom mjestu zamijenila SDP-ova Bračanina Arsena Bauka, obilježila od mladih dana. U njenom životopisu nema lutanja, pa čak ni u mladosti. Završila je srednju ekonomsku školu u Zagrebu, a potom je upisala Ekonomski fakultet na kojem je diplomirala 1986. godine. Danas 52-godišnjakinja može se pohvaliti i s doktoratom s istog fakulteta na temu ‘Financiranje regionalnog razvitka’. Odmah nakon diplome zaposlila se na Ekonomskom institutu, Zagreb kao asistentica. Od 1997. na Institutu, uz istraživački posao, ima i funkciju voditeljice Odjela za javne financije i financijski sustav. Institut napušta, ali samo na dvije godine kada postaje zamjenica Račanova ministra znanosti i tehnologije, a nakon toga vraća se svom pozivu - istraživačkom radu u polju ekonomije. Tada postaje pomoćnica ravnatelja, ali na toj se poziciji zadržava relativno kratko jer već 2004. biva voditeljicom Odjela za ekonomiku javnog sektora i to sve do 2011.
Ekonomski institut daje zvijezde
Nakon toga preuzela je posao voditeljice Odjela za regionalnu ekonomiku, održivost i razvojno upravljanje koji je obavljala do 2013. Njeno znanje i rad te godine definitivno bivaju nagrađeni jer postaje ravnateljicom Ekonomskog instituta, Zagreb, istog onog kojem je zapravo posvetila gotovo cijelu istraživačku karijeru.
- Ekonomski institut, Zagreb očito daje odlične kadrove u politici. Spomenimo dva guvernera Hrvatske narodne banke i više ministara u hrvatskoj Vladi. Pogledajte samo što je Švaljek napravila u godinu dana kad je bila obnašateljica dužnosti gradonačelnika Zagreba, a isto tako će i Jurilna. To su žene zmajevi - rekao je naš sugovornik koji dobro poznaje obje.
Sugovornici ističu da atraktivna ministrica uprave voli subotnja prijepodneva provoditi u gradu na kavici s prijateljicama, obaveznom posjetu tržnici na Dolcu i kupovini kod istih kumica već dugi niz godina. Nije prevelika ljubiteljica sportskog života, ali, na čuđenje svih, ne smeta je šetnja u štiklama, puno pješači, voli filmove, opušta se čitajući trilere i igrajući “Čovječe ne ljuti se” sa svojom trojicom muških članova obitelji. Voli putovanja i čar upoznavanja novih sredina. Čuli smo da je više ‘ljetni’ tip pa su njene omiljene destinacije povezane s morem.
Što se tiče, područja interesa Dubravke Jurline Alibegović to su lokalne javne financije, fiskalni odnosi među razinama vlasti, lokalni i regionalni razvoj, fiskalna decentralizacija i financiranje znanosti i obrazovanja. Ministrica uprave radila je na nizu istraživanja o lokalnoj samoupravi na osnovi kojih je zaključila da postojeća teritorijalna organizacija nije optimalna te se zalagala za sustav samouprave koji će građanima osigurati kvalitetniji život u lokalnoj sredini uz prihvatljive troškove, a poduzetnicima stvoriti bolje uvjete poslovanja.
Želi reducirati javnu upravu
U svojim je istraživanjima ukazivala na postojanje velikog broja općina, gradova i županija te se zalagala za uspostavu manjeg broja lokalnih jedinica kako bi se povećala njihova efikasnost i ostvarili ciljevi regionalnog razvoja. Stoga je velika zagovornica stvaranja optimalne teritorijalne organizacije države. U svojim istraživanjima predlagala je uspostavljanje manjeg broja snažnih regionalnih jedinica, odnosno regija, čija bi zadaća trebala biti financiranje administrativnih funkcija i financiranje dijela javnih poslova koje su do sada objavljivali uredi državne uprave u županiji, s time da se aktivnosti usmjere na poticanje i koordiniranje lokalnog i regionalnog razvoja, prostorno planiranje i zaštitu okoliša, financiranje sekundarne zdravstvene zaštite i slično. Postojeći broj županija time bi se trebao svesti na maksimalno trećinu.
Predavala je ministrima
Studija “Istraživačke podloge za raspravu o prijedlozima mjera za funkcijsku, fiskalnu i administrativnu reformu i ostvarivanje ciljeva decentralizacije u Republici Hrvatskoj: Analiza izvršenja lokalnih proračuna i ciljevi decentralizacije”, izrađena je još 2013. godine, ali je Milanovićeva Vlada odustala od bilo kakve reforme sustava lokalne samouprave. Dubravka Jurlina Alibegović i dalje je velika zagovornica te ideje i vjeruje da će je ostvariti u svom mandatu.
Malo je poznato da je u svojoj karijeri bila i profesorica na poslijediplomskom studiju nekolicini političara, a danas je s jednim od njih i kolegica u Vladi. Ministrica se znanstveno usavršavala u SAD, Norveškoj, Velikoj Britaniji, Austriji i Sloveniji, a tečno govori engleski jezik. O svom šefu Tihomiru Oreškoviću ima samo riječi hvale.
- On je stručnjak s bogatim iskustvom i sigurna sam da će uspješno obaviti svoj posao. Što se tiče njegovog odabira mene kao ministrice uprave, vjerujem da je presudna bila moja znanstveno-istraživačka karijera i stručnost po tom pitanju.