Ministri vanjskih poslova formata G7 u srijedu su izrazili podršku „humanitarnim pauzama i koridorima“ u Pojasu Gaze, no suzdržali su se od pozivanja na primirje.
Skupina je nakon razgovora u Japanu rekla da se njihova podrška Ukrajini u ratu protiv Rusije „nikad neće pokolebati“ te je pritom pozvala Kinu da ne podržava Moskvu u tom sukobu.
„Naglašavamo potrebu hitnog djelovanja protiv sve gore humanitarne krize u Gazi. Podržavamo humanitarne pauze i koridore kako bi se omogućili hitno potrebna pomoć, kretanje stanovništva i oslobađanje talaca“, stoji u zajedničkom priopćenju formata koji okuplja Kanadu, Francusku, Njemačku, Italiju, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, te Europsku uniju kao pridruženog člana.
Ministri su naglasili i „pravo Izraela da brani sebe i svoj narod u skladu s međunarodnim pravom, u pokušaju sprječavanja ponavljanja“ napada Hamasa na Izrael 7. listopada.
U priopćenju se poziva Iran da se „suzdrži od podržavanja Hamasa i drugih akcija koje mogu destabilizirati Bliski istok, što uključuje i podršku libanonskom Hezbolahu i drugim nedržavnim akterima“.
Teheran se također poziva da iskoristi svoj utjecaj kod tih skupina kako bi deeskalirao regionalne napetosti.
Sveukupna sigurnost
Izraelska vojska neprestano bombardira Gazu od 7. listopada, kada je Hamas u svojim napadima na pogranična područja ubio najmanje 1,4 tisuća ljudi. Ministarstvo zdravstva u enklavi kojom upravlja Hamas objavilo je da je u Gazi poginulo više od 10,3 tisuća ljudi.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u ponedjeljak je rekao da Gaza neće dobiti gorivo te da neće biti prekida vatre dok se ne oslobodi više od 240 taoca.
Najavio je i da će Izrael uspostaviti „sveukupnu sigurnost“ u Gazi nakon kraja rata. Natuknuo je mogućnost „taktičkih pauza“ kako bi se oslobodili taoci i dostavila pomoć opkoljenom teritoriju.
Washington se u utorak pak usprotivio novoj dugotrajnoj izraelskoj okupaciji Pojasa Gaze iz koje se povukao 2005. godine.