To je to što me zanima!

Ministri financija EU dogovorili su nova pravila o dugu Unije: 'Realističnija su i učinkovitija'

Očekuje se da će revidirana pravila bolje uzeti u obzir pojedinačne fiskalne situacije svake zemlje, rekli su diplomati. Planove tek trebaju usvojiti zemlje članice i o njima treba pregovarati s EU parlamentom
Vidi originalni članak

Ministri financija zemalja Europske unije složili su se s planovima za reformu pravila o dugu Unije, izjavilo je nekoliko diplomata za dpa nakon videokonferencije ministara financija u srijedu.

Očekuje se da će revidirana pravila bolje uzeti u obzir pojedinačne fiskalne situacije svake zemlje, rekli su diplomati za dpa. No planove tek trebaju usvojiti zemlje članice i o njima treba pregovarati s Europskim parlamentom.

Nova su fiskalna pravila i realističnija i učinkovitija, napisao je njemački ministar financija Christian Linder u objavi na X-u.

SLIČNO NAPRAVILI I TODORIĆU Željka Pervana bacili u osobni bankrot zbog duga od 12.600€?

- Ona kombiniraju jasne brojke za niže deficite i opadanje omjera duga s poticajima za ulaganja i strukturne reforme - rekao je Linder, dodajući da bi time politika stabilnosti bila ojačana.

Dogovoru 27 zemalja EU-a prethodio je francusko-njemački prijedlog koji su njemački ministar Lindner i njegov francuski kolega Bruno Le Maire usuglasili u utorak navečer. Dva se ministra već se neko vrijeme suprotstavljaju u raspravi o pravilima. Dogovor cijelog bloka bez razumijevanja između Pariza i Berlina smatra se gotovo nemogućim.

ISTINA O MULTITASKINGU Je li multitasking zaista dobra stvar ili nas dugoročno samo usporava i crpi nam snagu?

Prema informacijama iz krugova njemačke vlade, prijedlog iz susjednih zemalja uključivao je učinkovitije sigurnosne linije za smanjenje proračunskih deficita i državnog duga od dosadašnjih. Istodobno, treba bolje voditi računa o investicijama i strukturnim reformama država članica.

U utorak navečer Le Maire je na X-u napisao da je francusko-njemački dogovor izvrsna vijest za Europu, koja jamči zdrave javne financije i ulaganja u budućnost.

Europski ministri financija mjesecima nastoje postići kompromis o reformi Pakta o stabilnosti i rastu, na temelju prijedloga Europske komisije u travnju.

Prijedlog Europske komisije dao bi više fleksibilnosti visokozaduženim zemljama u smanjenju duga i proračunskih deficita zbog posljedica krize s koronavirusom i rata u Ukrajini.

Prijedlog se pokazao kontroverznim za prijestolnice EU-a. Njemačka je, primjerice, tražila stroge i standardizirane minimalne zahtjeve, čemu se Francuska protivila.

Sadržaj donosi: Klub zastupnika EPP-a Tomislav Sokol izabran je za potpredsjednika u Europskom parlamentu

Trenutačna pravila EU-a o državnom dugu ograničavaju ukupno zaduživanje na najviše 60 posto ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje i zahtijevaju da godišnji proračunski deficit ostane ispod tri posto BDP-a.

Pravila su suspendirana do 2024. zbog pandemije koronavirusa i posljedica ruske invazije na Ukrajinu, kriza koje su stvorile velike nove prioritete potrošnje za europske vlade.

PRISEGA U SABORU Damir Habijan preuzeo dužnost ministra i najavio prve korake: 'Idemo raditi, nema druge...'

Do sada su zemlje obično morale otplatiti najmanje pet posto iznad granice od 60 posto u svakoj godini.

Povratak na postojeća pravila smatra se prijetnjom gospodarskom oporavku Europe jer bi mnoge zemlje prisilio na duboke proračunske rezove.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare