Ministarstvo zdravstva najavilo je da će iduće godine posvetiti posebnu pažnju izradi javnozdravstvene mreže u koju će biti uključeno ugovaranje brže i dostupnije fizikalne terapije.
Cilj je smanjiti dugu listi čekanja, a svoje mjesto u mreži imat će i fizijatri i fizioterapeuti.
Naime, zbog nepostojanja Mreže za fizikalnu terapiju, HZZO je sada prisiljen ugovarati fizioterapeute preko djelatnosti fizikalne medicine i rehabilitacije, što, kažu fizioterapeuti, komplicira put pacijenta do terapije.
- Mi bismo htjeli presliku slovenskog modela i za to imamo podršku obiteljske medicine, ali fizijatri se opiru jer gube razlog svoga postojanja. Fizijatara nema u drugim europskim državama. - izjavila je Mirjana Grubišić iz Komore fizioterapeuta.
Ona smatra kako lista čekanja komplicira čekanje najprije za pregled kod fizijatra, a zatim na fizikalnu terapiju.
- Proizlazi da su fizioterapeuti pomoćno osoblje fizijatara iako to nijednim propisom nije tako definirano. - nadodala je.
Predsjednik Hrvatskog društva za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu Frane Grubišić ipak tvrdi da su fizijatri posebno educirani za dijagnostiku, liječenje i praćenje ishoda te je njihova odgovornost puno veća od uputnice za fizikalnu terapiju.
- Fizikalna terapija mora se koristiti samo prema indikacijama i njezini ishodi moraju se pratiti. Ne radi se tu samo o nekom upućivanju pacijenata u pogone fizikalne terapije, koja u konačnici ima i svoju cijenu. - objašnjava Grubišić.
U Ministarstvu kažu da je, prema aktualnom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, djelatnost fizikalne terapije na razini domova zdravlja.
No, nema Mreže fizioterapeuta na primarnoj razini, osim za fizioterapiju u kući, u koju su uključena 304 fizioterapeuta.
Poručuju i da nema nema nikakvog govora o bilo kakvom gubitku funkcije ili razloga postojanja fizijatara.
- Ovo ministarstvo cijeni svaku struku i smatra da obje struke imaju svoje mjesto u sustavu koji treba biti bolje povezan i organiziran na način da može pružiti što bržu i bolju uslugu pacijentu. - zaključili su.