Crne liste i šestogodišnje kazne za poslodavce koji ne prijavljuju zaposlenike trebale bi regulirati rad na crno, dok će "tailor made" tečajevi hrvatskog jezika stranim radnicima olakšati učenje pojmova i riječi vezanih uz struku kojom se bave.
Iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike potvrdili su nam da je u pripremi jedinstveni pravilnik koji će objediniti dva popisa - popis poslodavaca kod kojih je utvrđen neprijavljeni rad i onih kod kojih nisu primijećena kršenja prava radnika nakon provedenog inspekcijskog nadzora.
U prijevodu, oni poslodavci koji ne budu pravodobno prijavili radnike i uhvati ih inspekcija idu na crnu listu, dok one koji se drže zakona i pravilnika očekuju određeni benefiti. Jednom kad se poslodavac nađe na crnom popisu, na njemu ostaje šest godina od dana kad je zapisnikom utvrđen neprijavljeni rad.
Popis će uspostaviti i voditi upravo Ministarstvo rada, a dodatne detalje poput sadržaja, načina upisa i rokova objave podataka poslodavaca propisivat će pravilnik koji će biti donesen tijekom prvog kvartala ove godine, nakon usuglašavanja s nadležnim inspekcijskim tijelima i socijalnim partnerima.
Iako resorno ministarstvo Jutarnjem listu nije potvrdilo kad će točno javnost ugledati novi zakon, državni tajnik Ministarstva rada Ivan Vidiš u emisiji Hrvatskog radija rekao je da će biti donesen u prvom kvartalu 2024. godine.
Potvrdio je i spekulacije da će se radne dozvole za strance produljiti s jedne na tri godine, što bi trebalo ubrzati proceduru dolaska stranaca u Hrvatsku i rasteretiti administraciju, piše novinarka Jutarnjeg lista Iva Pahlić.