U Siriji je stotinjak hrvatskih državljana, ali zbog složene sigurnosne situacije nakon pada režima Bašara al-Asada repatrijacije zasad nije realno očekivati, priopćio je MVEP u nedjelju.
POGLEDAJTE VIDEO:
"U Siriji je stotinjak hrvatskih državljana i dosad smo primili desetak upita o mogućnostima izvlačenja iz zemlje", rekao je ranije Hini glasnogovornik ministarstva Tomislav Lendić.
"Uzimajući u obzir trenutno sigurnsno stanje na području Sirije koje se ubrzano pogoršava zasad nije realno za očekivati provodenje bilo kakvih repatrijacijskih aktivnosti", dodao je MVEP.
"Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u koordinaciji s nadležnim Veleposlanstvom RH u Egiptu, drugim državama članicama Europske unije i službom za vanjsko djelovanje EU nastavlja pratiti razvoj situacije na podrucuju Sirije", kažu u MVEP-u.
Sirijski ustanici u nedjelju su ušli u Damask i srušili režim Bašara al-Asada, ali je to učinjeno gotovo bez ikakva otpora. Najveća pobunjenička skupina Hajat Tahrir al-Šam (HTS) najavila je da želi uredan prijenos vlasti.
Stanje u Siriji
Glavni grad Sirije probudio se u nedjelju uz veselu vrisku, klicanje i pucnjavu u zrak nakon što su ustaničke snage ušle u grad i zbacile dugogodišnjeg vladara Bašara al-Asada.
"Ne mogu vjerovati da sam ovo doživio", rekao je uplakani stanovnik Amer Batha razgovarajući s novinarima AFP-a na Trgu Omejida u glavnom gradu, gdje su se deseci ljudi okupili kako bi proslavili Asadov pad.
“Dugo smo čekali na ovaj dan,” rekao je Batha, dok su pobunjenici pod vodstvom islamista proglasili kraj desetljeća vladavine obitelji Asad nakon 13 godina teškog građanskog rata.
"Počinjemo novu povijest za Siriju", dodao je Batha.
Pobunjenička skupina Hajat Tahrir al-Šam i savezničke frakcije poduzele su munjevitu ofenzivu od 27. studenoga, osvajajući velike gradove Aleppo, Hamu i Homs. U glavni grad ušle su rano u nedjelju bez otpora. Asad je pobjegao iz zemlje, na još nepoznatu lokaciju...