To je to što me zanima!

Ministarstvo poljoprivrede: 'Trebamo povećati sigurnost da ne dođe do svinjske kuge'

Afrička svinjska kuga, kako navode, najveća je prijetnja svinjogojstvu u Hrvatskoj te populaciji divljih i domaćih svinja
Vidi originalni članak

Kako bi Hrvatska i dalje ostala zemlja u kojoj nije potvrđena bolest afričke svinjske kuge (ASK) potrebno je još više i snažnije ustrajati na provedbi biosigurnosnih mjera, poručili su u četvrtak iz Ministarstva poljoprivrede.

Afrička svinjska kuga, kako navode, najveća je prijetnja svinjogojstvu u Hrvatskoj te populaciji divljih i domaćih svinja.

"Iako nije nikada potvrđena u RH, što se uglavnom može zahvaliti i brojnim preventivnim mjerama koje se poduzimaju još od 2018., da bi se takvo stanje održalo potrebno je još više i snažnije ustrajati na provedbi visoke razine biosigurnosti na svim objektima sa svinjama, tijekom lova divljih svinja te u svim aktivnostima u kojima se može doći u kontakt s ovim virusom i prenijeti ga na veliku udaljenost", ističu iz Ministarstva.

Također pozivaju posjednike svinja, lovce i zainteresiranu javnost da se informiraju o toj bolesti i preventivnim mjerama putem veterinarskih organizacija.

VELIKO POSTIGNUĆE Znanstvenici su izradili prvu genetsku kartu čimpanza u borbi protiv ilegalne trgovine

Uzroci širenja afričke svinjske kuge u većini slučajeva povezuju se s ljudskim faktorom, što još jednom dokazuje važnost provedbe svih preventivnih mjera i dodatnih mjera opreza od strane držatelja svinja, lovaca, ali i cjelokupne javnosti, pojasnili su u Ministarstvu.

Napominju i kako je ASK trenutno je glavno pitanje zdravlja životinja, a sprječavanje, kontrola i iskorjenjivanje ove bolesti pitanje je visokog prioriteta za Europsku uniju jer predstavlja ozbiljan rizik za važan sektor svinjogojstva, populaciju divljih svinja i okoliš.

Od prve pojave bolesti na području EU 2014. godine, bolest se proširila na veliki broj država članica te je trenutno prisutna u Bugarskoj, Estoniji, Njemačkoj, Mađarskoj, Latviji, Litvi, Poljskoj, Slovačkoj i Italiji, dok je Rumunjskoj bolest u potpunosti izvan kontrole.

Osim u državama članicama EU, ASK se proširila i na Moldaviju, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Ukrajinu, a također su u više navrata zabilježene pojave virusa na područjima udaljenim više od 500 kilometara od prethodno zaraženog područja, navodi se u priopćenju.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Jeronim1 02.06.2022.

    Nije to ukrajinski virus njihovih labora ? Na pocetku ukrajina onda poljska, i dalje

  • dadaizcentragrada 02.06.2022.

    Vijetnam jedva čeka zaradu na njihovom cjepivu protiv afričke svinjske kuge....

Komentiraj...
Vidi sve komentare