Na zahtjev grada Varaždina odnosno gradonačelnika Nevena Bosilja, Ministarstvo kulture i medija provodi upravni nadzor nad Hrvatskim narodnim kazalištem u Varaždinu pod vodstvom intendantice Jasne Jakovljević.
Tome je prethodila interna gradska revizija u kazalištu čiji je nalaz, zbog uočenih nepravilnosti, Kazališno vijeće predalo i DORH-u. Nakon toga su i predstavnici Grada u Vijeću dali ostavke. Prvo je 25. listopada to učinila Snježana Tamburovski, članica, a zatim i predsjednik Vijeća Marijan Varjačić. Revizijom je analizirano poslovanje teatra u 2019. i 2020. godini te, između ostalog, otkriveno da je kazalište u tom razdoblju sklopilo 33 ugovora o djelu te da su neki savjetnički ugovori bili sklopljeni na štetu kazališta.
Ono što u revizijskom izvješću bode oči jest, između ostalog, obrazloženje intendantice Jakovljević zbog čega je u kazalištu angažirana bila i posebna savjetnica aktualne ministrice kulture i medija, Iva Hraste Sočo. Vanjska savjetnica ministrice Nine Obuljen Koržinek je navodno i njena favoritkinja za novu intendanticu HNK u Zagrebu na aktualnom natječaju. U varaždinskom HNK je Hraste Sočo bila angažirana ugovorom o djelu od studenog 2019. do kraja prosinca 2020. na poslovima umjetničkog savjetovanja i kreativne produkcije. Primila je honorar od ukupno 21 tisuće kuna neto. Kako u odgovoru revizoru navodi intendantica, međutim, "Iva Hraste Sočo je temeljem navedenog ugovora izradila ekspertizu 'Komorna opera kao dio ustrojstvene jedinice za glazbeno-plesnu umjetnost HNK u Varaždinu' koja je HNK-u Varaždin bila potrebna kako bi se održao nacionalni status koje kazalište posjeduje".
Na pitanje je li to točno - da je ekspertiza savjetnice bila nužna da kazalište u Varaždinu ostane nacionalno, Ministarstvo kulture nam odgovara kako ni ugovor s HNK Varaždin niti tekst ekspertize Hraste Sočo "ni na koji način nije mogao biti povezan sa zadržavanjem statusa".
Intendantica Jakovljević također "s indignacijom odbacuje insinuacije da je Hraste Sočo angažirana kako bi HNK u Varaždinu zadržao svoj nacionalni status". Navodi kako taj status nije dovođen u pitanje niti je razmatran.
- Hraste Sočo je bila angažirana za poslove umjetničkog savjetovanja i kreativne produkcije glazbeno-scenskog i koncertnog programa, a ugovor je na njeno traženje sporazumno raskinut. Poslovi su se obavljali povremeno, a podrazumijevali su producentski rad na glazbeno-scenskim predstavama i koncertima HNK u Varaždinu. Za svoj producentski rad na pet produkcija iz tog repertoara gđa Hraste Sočo je primila sveukupno naknadu od 21 tisuće kuna neto, što čini minimalni iznos za obavljeni posao na čak pet produkcija - kaže intendantica.
I Hraste Sočo tvrdi kako ekspertiza nije bila pisana za dokazivanje niti za promjenu statusa HNK. Pretežito je, kaže, obavljala posao kreativnog producenta na pojedinim glazbeno – scenskim produkcijama i koncertima. Iz Grada Varaždina kratko odgovaraju kako je gradonačelnik Bosilj 12. listopada od Ministarstva kulture i medija zatražio nadzor u kazalištu, i teka kad on završi, informacije će moći podijeliti i s medijima. Nakon toga će se, zaključuju, "poduzeti odgovarajući koraci".